Nas desfundat in poziție culcată?

01-10-2023
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Bună seara!

Este normal ca nasul sa se desfunde și să respir mult mai bine atunci când stau culcat?

De cele mai multe ori am citit că problemele de nas înfundat apar in special noaptea, dar la mine este exact invers. Pe tot parcursul zilei am nasul înfundat și prezint probleme de respirație iar când mă întind, simt că una din nări este perfect desfundată și pot să respir normal pe nas..
4 comentarii
0
01-10-2023, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E bine un medic orl sa vadă nasul
Nasul poate fi infundat de la infecții dentare
De la reflux gastroesofagian
De la tensiune arteriala mărită..
Sma
0
01-10-2023, ora 21:26
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Buna seara!

O sa incerc sa merg la un medic ORL..poate voi găsi vreo rezolvare pt simptomele mele..pt că până acum nimeni nu mi a găsit nimic..
Simt că nu mă oxigenez suficient, am frecvent senzație de amețeală, de plutire si tot timpul trebuie sa trag aer adânc în piept după câteva respiratii normale.


Este ciudat faptul că simptomele de respirație proastă se ameliorează stand in poziție culcat...
Pe tot parcursul somnului nu am probleme respiratorii..

Arsuri stomacale nu am, nu simt disconfort din cauza stomacului.. și nici balonat nu mă simt. Am efectuat eco abdominal..

Tensiunea arteriala e in parametri..doar că uneori când mai apar simptomele.de mai sus, e cam scăzută..ultima data a fost 906 cu 50..acum nu știu dacă are legătură cu simptomele mele sau nu...control cardiologic și eco cardiologic am făcut în urmă cu câțiva ani..la fel nu s a găsit nimic.
Iar acum as fi vrut să exclud și o cauza ORL..

Apreciez foarte mult faptul că sunteți alături de pacienți și că răspundeți de fiecare dată!
Pt asta va mulțumesc.
Contează mult o îndrumare de la un medic mai ales când pacientul nu mai știe încotro să o ia..
0
02-10-2023, ora 09:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Varsta. sex. inaltimea. cate KG ai?
ai 3 mese corecte pe zi si Hidratare corecta??
stii ca OMUL respira cu Diafragma???
0
02-10-2023, ora 09:59
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
33 ani. Bărbat. 84 kg, 1. 83 înălțime

Am doua mese pe zi.

Incerc sa beau zilnic aprox 2L de apa..

Când mă gândesc la respirație, mă gândesc mai puțin la diafragma..nu prea cunosc sa existe patologii in acesta sfera..

Mulțumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: