Metoda coitului intrerupt

06-04-2011
Den90
Nu este medic/terapeut
Den90
Am si eu o nelamurire la care as vrea sa primesc si un raspuns..care sunt riscurile unei sarcini daca am folosit metoda coitului intrerupt cam la 2 zile dupa terminarea menstruatiei?
11 comentarii
0
06-04-2011, ora 19:41
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Foarte mici. Teoretic ele sunt, dar practic..Cred ca poti sa stai linistita!
0
06-04-2011, ora 19:55
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
nu poti ramane insarcinata la 2 zile dupa terminarea CM chiar daca ejacularea este interna... deci poti sa stai linistita ;)
0
06-04-2011, ora 21:41
Den90
Nu este medic/terapeut
Den90
multumesc pt raspunsuri
0
07-04-2011, ora 16:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
BUna ziua,
SE POATE..dragelor,
eu am ramas insarcinata, dupa un contact neprotejat IN ULTIMA ZI A C.M.

NU mai sta linistita..fa-ti testul"barza"...
nu mai ziceti...

O zi buna..o fii????
0
08-04-2011, ora 08:20
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
den90

eficienta metodei coitului intrerupt este evaluata la 75% din cauza lichidului preejeculator care contine spermatozoizi. Combinat cu faptul ca erai in a doua zi a ciclului, sansele de a ramane insarcinata sunt foarte aproape de zero.

atentie pe viitor, metoda aceasta nu este sigura
0
08-04-2011, ora 16:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
citez:
"cam la 2 zile dupa terminarea menstruatiei? "..

vezi???????? pt.verticala..(NU a 2-a zi..!)

asa ca acea probabilitate de care zici...e cam zero%.

O seara buna si..fa-ti testul...
0
08-04-2011, ora 18:05
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Deci eu chiar nu cred ca ai cum sa ramai insarcinata la 2 zile de la menstruatie si, mai ales, fara ejaculare interna. Nu ai cum sa ovulezi la 2 zile dupa ciclu, sa fim seriosi!!! Ca sa ramai trebuie sa existe si o ovulatie, un ovul, si niste sperma. Deci...nu e asa de usor. Poate ca exista niste spermatozoizi in acel lichid preejaculator, dar ma repet, tre sa existe si un ovul. Asa ca, fetelor, treaba asta nu e chiar atat de usoara, si nu se intampla chiar oricand.
0
08-04-2011, ora 18:45
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
@laddy

corect.
0
15-04-2011, ora 21:33
Den90
Nu este medic/terapeut
Den90
nu ma mai speriati degeaba daca sansele sunt ft mici.totusi un medic care ma poate lamuri mai bine se poate sa dea un raspuns?
0
16-04-2011, ora 14:22
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Eu una nu am incercat sa te speri, ci dimpotriva, sa te linistesc, sa te ajut. Am incerc sa-ti explic unele lucruri, pt ca probabil esti micuta ca varsta. Aici pe acest forum nu ne raspund intotdeauna medici. Si atunci incercam sa ne ajutam intre noi. Dar daca ajutorul nostru nu este binevenit atunci..spunem pass. Si sincer, cred ca un medic ar fi fost mult mai zgarcit cu explicatiile. Ti-ar fi spus in 2-3 cuvinte practic ce ti-am spus si noi. Nici el nu ar fi stiut exact ce ai facut tu ca sa iti dea un raspuns exact. Nimeni nu poate sa spuna ceva cu siguranta cand e vorba de un contact sexual. Mergi la un ginecolog daca vrei asa neaparat raspunsul unuia.
0
17-04-2011, ora 14:36
Den90
Nu este medic/terapeut
Den90
laddy m-ai inteles gresit normal ca sunt de ajutor si parerile vostre si ma bucur ca mi-ati raspuns si am citit ceea ce ai scris tu si nu despre raspunsul tau era vb.stiu si eu cu ce se mananca cat de cat partea asta de ginecologie insa numai teoretic, si vroiam niste raspunsuri de la cineva care a mai trecut prin asa ceva...si vroiam un raspuns de la medic pt ca am mai postat un subiect la care mi-a raspuns dr.dragomir si a fst corect ceea ce mi-a spus dansul si ma ajutat, in schimb sunt dispusa sa citesc toate parerile cu toate ca asa cum ai zis si tu nu poate stii nimeni cu exactitate pt ca fiecare avem un corp diferit si reactionam diferit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •