Mai este bun lapticul meu?

03-01-2006
stefytzu
Nu este medic/terapeut
stefytzu
Fetita mea are 1 an si 3 luni, 70cm si 9kg.La 9 luni am incercat sa o intarc... dar ea a refuzat categoric alta formula de laptic (s-a si imbolnavit scazand brusc in greutate 500g in urma unei enteocolite si greu am mai reusit sa ia in grutate deoarece de frica ca ni-i voi mai da sa suga nu mai vroia sa manance altceva)... si nici in ziua de azi ea nu a renuntat la tatica. Dupa ea ar suge intr-una si altceva n-ar mai manca. Ai mei ma cam descurajeaza zicand ca laptele nu mai este bun ca e apa cu zahar si ca asta-i doar un moft de al ei. Dar daca nu ar fi fost bun ar mai fi supt ea cu atata placere si fericire?
2 comentarii
0
03-02-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
copii sug la sinsi de dragul suptului la sin.laptele ar mai putea fi bun dar copilul trebuie totusi intarcat.
sa stii ca si biberonul daca li-l iei ei se revolta daramite sinul!
0
10-05-2009, ora 02:21
cristynas
Nu este medic/terapeut
cristynas
am un baietel, Stefy se numeste, are 1an si 4luni, mai suge inca si tot timpul, nu vrea sub nici o forma biberonul; dar, in schimb mananca si mancare; pediatrul nostru zice ca e bine sa-l alaptez cat mai mult atata timp cat mai am laptic; asa ca nu asculta de altii, lasa bebele sa suga, dc poti sa ii dai tatica e foarte bine, eu ma simpt asa bine cand vine si-mi trage de bluza ca sa-i dau tatica; aic unde locuim, in bruxelles, chiar se face propaganda prin spitale ca bebelusii sa fie alaptati; dar fatita ta trebuie sa manance si mancare pt ca nu ii mai e suficient lapticul; sa aveti grija de voi si multa sanatate: sa cresteti frumosi si voinici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Până când alăptăm?
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Înţărcarea copilului
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •