Laringita cronica congestiva hiperplazica rosie, pe fond peptic si disodie hiperfunctionala

10-11-2012
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
In urma controlului ORL laringoscopic am fost diagnosticat cu :Laringita cronica congestiva hiperplazica rosie, pe fond peptic.si Disodie hiperfunctionala.Tin sa mentionez ca am niste arsuri in gat il simt tot inflamat si dimineata parca si limba are aceeasi simptoma.Am un tratament cu
Metoclopramid - dimineata pranz seara
Pantexel seara
Bioparox 4 jeturi in gat dupa masa de 3 ori pe zi
Medrol dimineata 5zile da 5 zile nu in 3 serii
Brufen seara in pauzele cand nu iau Medrol
Toate acestea trebuie sa le fac timp de o luna, mentinez ca sunt fumator aprox un pachet pe zi, nu consum alcool nu beau cafea sa sucuri si bauturi carbogazoase cu toate acestea nu simt nici un fel de ameliorare.Ma trezesc si noaptea din somn si nu pot sa mai adorm din cauza asta!Va multumesc
6 comentarii
0
10-11-2012, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Obligatoriu lssat fumatul... in caz contrar restul tratamentului sunt banibaruncati in vant
E nevoie de consult la gastrologie si tratament serios a problemelir gsdtrice plus regim alimentar foarte bine ales
Pe forum gasiti cum se fac inhalatii. Aromoterapie. Aerosoli s.a tratamente locale
0
11-11-2012, ora 23:12
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Am reusit sa mai reduc nr.de tigari..incerc sa le las cu totul incetul cu incetul...
Am uitat sa mentionez ca am facut inainte de examenul ORL si o endoscopie si mi-a gasit un pic de gastrita dar foarte putin sa zic doar un inceput...problema e ca am ajuns la toate astea pentru ca simt tot timpul de vreo 3 luni chiar sub omulet un nod in gat ca si cand as fi mancat o bucata de mar sau ceva mai mare...il simt cand inghit si cam aceasi jena se duce si in jos asa cam pe la jumatatea pieptului pe o suprafata de la umar la umar si o simt ca un fel de arsura dar si ca o durere mai ales cand inhalez ceva mentolat cum e spary-ul mentionat mai sus.Ma ia ma lasa nu e constanta durerea.Analizele la sange facute acum 2 luni perfecte.Am avut si o perioada de ameteli.RMN la cap + cervical totul ok.Radiografie la plamani cam tot acum 2-3 luni...in regula.Egocraf ficat..etc..normale.Endocrinolog...glandele arata normal.Vreau sa va intreb pentru partea de plamani(respiratorie) se mai fac si alte controale sau e suficient doar o radiografie(pentru trahee, etc) am inceput sa ma panichez la orice fel de durere.Mi-e frica sa nu am ceva mai grav.Va multumesc pentru intelegere.Poate am cam deviat subiectul imi cer scuze
0
13-11-2012, ora 00:31
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Vre-un sfat dl.Flueraru.Va multumesc
0
13-11-2012, ora 11:20
gheorghe50
Nu este medic/terapeut
gheorghe50
Am 50 de ani.De vre-o citiva ani am in git usturimi usoare.Vocea si-a pierdut putin din coloritul ei si nu rezista mult cind cint.
Am fost la diferiti medici, am facut diferite tratamente, dar schimbari spre bine nu am.Unii medici m-au sfatuit sa operez glandele.Ce parere aveti. Multumesc anticipat.
0
13-11-2012, ora 11:25
gheorghe50
Nu este medic/terapeut
gheorghe50
Am 50 de ani.De vre-o citiva ani am in git usturimi usoare.Vocea si-a pierdut putin din coloritul ei si nu rezista mult cind cint.
Am fost la diferiti medici, am facut diferite tratamente, dar schimbari spre bine nu am.Unii medici m-au sfatuit sa operez glandele.Ce parere aveti. Multumesc anticipat.
0
13-11-2012, ora 12:29
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Si eu lucrez in domeniu si la fel folosesc gatul ffff mult.Dupa cum am spus am fost peste tot si inca n-am scapat de usturimi, intradevar pe corzile vocale s-au gasit niste crescaturi pe cea dreapta mai mare pe cea stanga mai mica.Un control Orl v-ar prinde bine si unul la stomac posibil sa fie de la reflux.Si eu astept inca raspuns aici.Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •