Klebsiella SPP | Forumul Medical ROmedic

Klebsiella SPP

01-03-2021
adine
Nu este medic/terapeut
adine
Buna ziua,
rezultatul la urocultura: prezenta KLEBSIELLA SPP>100000 UFC/mL. Antibiograma sensibil la Augmentin, Biseptol, Cefaclor, Ceftazidim, Gentamicin, Levofloxacina. Iau de 4 zile Amoxicilina la 12 ore(am pt 5 zile). Am fost diagnosticata cu cancer la san in decembrie 2014. In timpul chimioterapiei si dupa am suferit des de infectii urinare cu E-coli. Nu am mai avut probleme de 2 ani(am 2 ani de cand am luat ultima data antibiotic). Acum 2 ani am luat si Uro Vaxom(3 luni) pe care il mai luasem si acum 4-5 ani. Nu pot sa nu ma intreb de unde am luat aceasta infectie, nu am calcat intr-un spital de 1 an, ultima operatie a fost acum 2 ani(adenom hipofizar), am o igiena destul de buna si bineinteles ca sunt ingrijorata. Va rog, ce ma sfatuiti? Multumesc!
2 comentarii
0
02-03-2021, ora 07:35
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Klebsiella nu este sensibila la amoxicilina. Schimbati cu Biseptol, daca ati mai luat si nu sunteti alergica, sau cu Augmentin.
0
20-10-2022, ora 15:25
Anca97
Nu este medic/terapeut
Anca97
Buna ziua.In urma unor analize de spermograma, sotul meu, a fost depistat ca este infectat cu klebsiella pneumoniae, la analizele de ancorpi i-au iesit titru de 1/320 (interval de referinta > 1/80 pozitiv), dar la cele de urina nu i-a iesit nimic.A primit un tratament de antibiotic la care klebsiella pneumoniae este sensibil si anume Tavanic( sa ia 21 de zile ) dupa care sa repete analizele. As dori sa stiu ce tratamente exista pentru a scapa cat mai repede de aceasta bacterie ? Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un posibil tratament cu anticorpi pentru infecÈ›iile cu K. pneumoniae multirezistentă
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •