Ipohondrie sau boala grava?

05-09-2016
Vizitator84
Nu este medic/terapeut
Vizitator84
Sunt barbat si am 32 de ani.Am o problema care a inceput acum 5 luni in urma unui tratament cu antibiotic.Atunci am facut o diaree care nu a trecutIn primele zile de diaree am avut ceva dureri abdominale crampe si stare de slabiciune care au durat vreo 2 zile.Dupa o sapt de la debutul diareei am fost la medicul de fam care mi-a prescris zirfos si duspatalin pentru refacerea florei intestinale diareea fiind cauzata de tratamentul cu antibiotic.Am urmat tratamentul de refacere a florei insa fara rezultat.Diareea a fost mai agresiva circa 8-10 scaune diareice pe zi.Am efectuat examen de coprocultura care a iesit bine.Apoi am mers la gastroenterologie unde mi s-a prescris sa efectuez examen pentru clostridium difficile.Acesta a iesit pozitiv GDH dar tulpina A si B au iesit negativ.De la gastro am primit tratament 30 de zile cu Metronidazol numai retin concentratia in urma caruia diareea a incetat.Am repetat examentul pentru clostridium difficile care la fel GDH pozitiv valoare mult mai mare ca la prima analiza iar tulpina A si B au iesit negativ.Am mers la boli infectioase.Cei de acolo au zis ca e in regula ca GDH iese la toata lumea important sa nu iasa tulpina A si B.M-am reintors la gastro deja aveam in cap scenariu de cancer de colon de la ce citisem pe forumuri.Intre timp aparuse si o durere in partea dreapta sub coaste care nici in prezent nu a trecut dupa 2 luni si ceva.Am efectuat colonoscopie care a iesit buna doar ceva hemoroizi s-au vazut.Am facut analize de sange care au iesit bine.Am efectuat 2 ecografii abdominale care la fel au iesit bineAm efectuat si colonoscopie virtuala cu subst de contrast care la fel a iesit bine.In cadrul acelei colonoscopii s-au vazut si organele interne totul fiind in regula.Nici o problema doar ca pe mime ma supara abdomenul partea dreapta zona ficatului.Ultima investigatie a fost acum o saptamana mai exact o gastroscopie care e evidentiat o duodenita eroziva.Urmez 30 de zile tratament cu Zinat si venter.Sunt ingrijorat deoarece de cand au inceput problemele am scazut in greutate cam 7 kg.Poate fi din cauza stresului scaderea in greutate sau e ceva grav mai ales ca am si aceea durere de abdomen?
3 comentarii
0
06-09-2016, ora 10:34
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In abdomen nu s-a gasit nimic...asadar cautam in alta parte: TSH, free-T4 ati facut? Un ex endocrinologic?
0
06-09-2016, ora 11:54
Vizitator84
Nu este medic/terapeut
Vizitator84
Nu am facut si nicu nu cunosc termenii.Unde pot merge pentru a face analizele sugerate de dumneavoastra?
0
06-09-2016, ora 11:59
Vizitator84
Nu este medic/terapeut
Vizitator84
Am cautat termenii pe internet si am vazut ca este ceva legat de tiroida.Sincer dupa atatea controale si investigatii numai stiu unde sa merg si ce analize sa fac.Pe saptamana viitoare am sa mai fac analize de sange si am sa mai vad dupa !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: