Inflamatie ATM

18-08-2024
CristinaGg
Nu este medic/terapeut
CristinaGg
Bună ziua tuturor
Vreau și eu să primesc mai multe păreri în legătura problemei ce am întâmpinat-o și voi trece direct la subiect.
În urmă cu 9 luni mi-am pus fațetele, de atunci și până în luna iulie toate bune și frumoase, tin să menționez ca mi-au fost extrase și măselele de minte, cele de jos erau ieșite deja, iar cele de sus, nu, pe când s-a efectuat extracția lor. ( nu e o durere comună e foarte sâcâiietor, aveam senzația ca îmi amorteau gingiile) Cum spuneam până în iulie nu m-a durut nimic, nu am avut sensibilitate la absolut nimic, decât în primele 2, 3 săptămâni ceea ce e și normal după o șlefuire …( vreau să explic toate astea poate au legătură în problema mea )
Așa… și din nimic m-am trezit cu o durere de dinți pe partea stângă, un premolar jos și doi cei de sus, a doua zi de la durerea asta, s-a dus către ureche și am început să iau calmante, am mers pe ideea “m-a tras curentul “, “am mers cu aerul în mașină prea tare “ după ce am luat acasă Aulin praf, nurofen, algocalmin, eram din ce în ce mai rău, tensiune crescută și scăzută la diferența de o zi, sângerări nazale nu în cantități mari, dar au fost (aici la fel am mers pe ideea ca și aulinul si nurofenul au contraindicație pentru rinită, asta aflând după ce am citit prospectul lor, deoarece am o rinită de vreme care îmi dă bătaie de cap mai mult iarna ) …. Până la momentul in care nu am mai suportat, nu mai mă puteam concentra la nimic din cauza dureri, tremuram, am mers la urgență de la urgență la ORL, diagnosticul dat este Inflamarea articulației temporo mandibulare, mi s-a dat Rovamycine, Flagyl pt 5 zile, am luat mai mult de 5 zile sunt la a7a și încă mă doare nu atât de tare încât să plâng dar e dureros, sâcâietor, stresant, noroc ca sunt o persoană ce suport stresul și îl iau în batjocură oarecum pun un zid să nu mă afecteze dar nu e ok
Da, și să nu uit, pt dantură am făcut radiografie, la dinți nu exista nimic dubios !
1 comentarii
0
20-08-2024, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. varsta, inaltimea si cate KG aveti???
2 recomand se se faca un CT 3 D maxilar si mandibula inclusiv cu Articulatia temporomandibulara ( se face la cab stomatologic modern) e mult mai relevant decat o radiografie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: