Hepatită și sarcina

07-12-2021
AdCriss
Nu este medic/terapeut
AdCriss
Sora mea este însărcinată, iar la analizele a ieșit pozitivă hepatită B, ea neștiind și fără simptome!! Încărcătura virală (IU/ml)5888, 44IU/ml, încărcătura virală log 3, 77!! Nedetectabila!!Cat de grav este?cat de avansata este hepatită? mulțumesc
4 comentarii
0
08-12-2021, ora 09:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
În acest caz trebuie să vă consultați și să țineți cont de recomandările a doi specialiști : medicul internist hepatolog și medicul ginecolog.

dr Petre Mureșan
0
08-12-2021, ora 09:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Oare ati discutat cu acești doi specialiști ?

dr Petre Mureșan
0
08-12-2021, ora 11:07
AdCriss
Nu este medic/terapeut
AdCriss
Buna ziua!!A mers la medicul gastroenterolog, cel care ia recomandat să facă viremia(logic că a trimis la privat, că spitalul nu are fonduri)însă ea sa speriat..ii sa spus că nu va putea alăpta, că va trebui cezariana, și că copilul se va naște cu hepatita...eu personal știu că nu este adevărat, copilului ii se va administra in primele 12ore de viață imunoglobuline (Hepatect parca?plus că îi se va face schema de vaccinare anti hepatită...deci copilul poate fi ok!Mă puteți lămuri? urmează să meargă vineri și la medicul ginecolog care îi urmărește sarcina!! mulțumesc
0
08-12-2021, ora 13:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Discuția cu medicul ginecolog va fi cea care va fi decisiva. Să-i urmați sfaturile. Eu cred că va fi bine și se va găsi cea mai bună soluție.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care influențează inactivitatea celulelor imune în hepatita cronică B
  •