Durere lombara si toata partea dreapta abdominala, inclusiv piciorul drept

14-12-2018
Simona2699
Nu este medic/terapeut
Simona2699
Buna ziua, de luni de zile ma confrunt cu o durere ingrozitoare localizata in partea dreapta lombara, durere ce se extinde si in partea dreapta abdominala catre ovare, durere ce se lasa mai apoi pe picior (acesta ma doare si amorteste foarte rau). Durerile sunt permanente, uneori sub forma de intepaturi, alteori discomfort si amorteala. In ianuarie al acestui an, am ajuns la urgente la spitalul Floreasca din cauza acestor dureri unde mi s a spus ca am o piatra, de dimensiuni mici si nisip. Am urmat tratamentul prescris de dl doctor, iar de 3 luni, durerile sunt absolut ingrozitoare. Daca merg mult pe jos, de multe ori ajung intepenita, in pat rareori imi gasesc o anumita pozitie. Astazi am fost la un medic urolog la spitalul Ilfov, iar acesta mi a spus ca nu am piatra, ci doar nisip si ca durerile provin de la spate, dandu mi vreo 5 feluri de pastile; printre care si ketonal. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, poate o recomandare de un medic ft bun care imi va pune un diagnostic corect.. sunt confuza, nu mai stiu ce sa fac..tind sa cred ca durerile sunt cauzate 100% de rinichi..insa nu mai stiu ce sa cred..
6 comentarii
0
19-12-2018, ora 12:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate fi vorba de coloana vertebrala lombara si chiar de o hernie de disc cu sciatica. Daca nu ati facut-o pana acum, va recomand sa investigati prin RMN si coloana lombara si sa-mi trimiteti rezultatul. O sa va ajut sa luati o hotarare. Sa apelati la un centru medical care face astfel de investigatii.

dr Petre Muresan
0
19-12-2018, ora 23:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna seara. Daca mai considerati necesar, astept raspunsul dumneavoastra.

dr Petre Muresan
0
20-12-2018, ora 17:48
Simona2699
Nu este medic/terapeut
Simona2699
Desigur! m-am gandit la posibilitatea unei hernii, insa nu am facut control in acest sens deoarece eu ma stiu cu problema la rinichi.. insa va voi asculta sfatul si voi apela la un control. Va multumesc frumos pentru raspuns si interesul acordat!
0
21-12-2018, ora 08:52
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ma bucur. Logica e urmatoarea : daca tratamentul pentru rinichi nu da rezultate, trebuie sa ne gandim la faptul ca mai poate exista inca ceva care trebuie luat in calcul.

dr Petre Muresan
0
12-02-2019, ora 09:19
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Buna ziua ma numesc Valentin de 2 luni am si eu o problema simt o durere in partea drapta intre coasta si buric durerea este foarte persistenta mai exact nu se opreste deloc este constanta am fost am facut o ecografie a iesit normala am facut cateva teste de sange au iesit normale tin sa mentionez de cateva zile ma trezesc cu dureri de cap si tusesc in aproximatie de 2 zile durerea cateodata ma lasa o zi 2 apoi revine iar docotorii au zis ca bănuie de prea mult acid in stomac dar totusi ce legatura are stomacul cu partea dreapta va rog sa ma ajutati cu un raspuns Multumesc.
0
12-02-2019, ora 09:20
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Am uitat sa mentionez am urina foarte dechisă la culoare si scaunele la fel foarte deschise
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.