diferenta intre artrita si spondilita | Forumul Medical ROmedic

diferenta intre artrita si spondilita

07-05-2013
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
As dori sa mi spuneti care este diferenta intre artrita reactiva si spondilita anchilozanta intrucat acum 3 luni am primit diagnosticul de artrita reactiva, iar acum de spondilita anchilozanta?Multumesc.
3 comentarii
0
07-05-2013, ora 11:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diferentierea este greu de realizat, intrucat simptomele sunt foarte asemanatoare.
Tratamentele sunt similare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
07-05-2013, ora 11:37
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Multumesc tare mult de raspuns, tocmai de aici a iesit si nedumerirea mea..pt ca seamana f mult ca si simptomatologie cat si tratament.Din informatiile pe care le am gasit, in cazul artritei reactive sunt sanse ca dupa 6 luni sa se vindece.dar dc este vorba despre o artrita reactiva severa aceea va evolua spre spondilita.Mi s a parut initial ca artrita reactiva ar fi un diagnostic mai usor deact spondilita.Ar fi o idee f buna dc pt noi cei care primim astfel de diagnostice ar exista si o consiliere psihiologica, intrucat e groaznic sa afli peste noapte ca ai o bola incurabila care necesita tratament toata viata si la o varsta tanara.Din pacate din cate observ nici macar la tratamentul biologic nu avem acces desi este o boala atat de urata.Nu putem decat sa speram ca medicina va evolua si se va gasi intr o zi leacul acestei boli..momentan solutiile vad ca nu ajuta prea mult nici in stoparea bolii, ins cchimb au f multe reactii adverse urate.Terapia biologica e momentan cea mai eficienta din ce am vazut insa si reactiile adverse pe masura.Te intrebi dc sa te lasi distrus de boala in sine sau de medicamentele utilizate impotriva ei?
0
07-05-2013, ora 12:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti pefecta dreptate din toate punctele de vedere.
Ramane sa speram ca este o artrita reactiva, care se rezolva intr-un interval de timp rezonabil.
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Secretul pentru ameliorarea durerilor artritice s-ar putea afla în micul dejun
  • Hidrogelul care ar putea elibera controlat medicament pentru episoadele artritice
  • Obezitatea, atât cauza, cât È™i consecinÈ›a artritei reumatoide
  • Artrita
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicaÈ›ii termeni)
  • Clasificarea artritelor (caracteristici pe scurt la fiecare)
  •