Spondilita anchilozanta si sarcina

30-04-2018
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Buna ziua, am 37 de ani si am fost diagnosticata acum 5 ani cu spondilita anchilozanta.Urmez tratament cu antiinflamatoare(prin rotatie celebrex, aflamil, arcoxia)pe care le iau zilnic.Cum pot face pentru ca daca intrerup tratamentul reapar durerile?Pot ramane insarcinata daca iau acest tratament, ce riscuri sunt si cum se poate duce sarcina cu aceasta boala?Rog femeile care au aceasta boala, dc ma pot ajuta cu informatii sa imi lase mesaj.multumesc.
6 comentarii
0
30-04-2018, ora 17:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cititi cu atentie prospectele medicamentelor dv. Vedeti daca se pot lua in sarcina.
Daca nu, folositi prezervativ sa nu ramaneti insarcinata.
0
26-05-2018, ora 11:38
Aura2
Nu este medic/terapeut
Aura2
Buna! Eu am 34 de ani si am spondilita. Am facut tratament cu diclofenac 75 mg /zi. Am hotarat sa raman insarcinata si am renuntat la tratament pentru ca doctorii au spus ca ar putea afecta bebele si ca ar trebui sa iau doar paracetamol. Timp de 1 an si jumatate m-am chinuit cu durerile noaptea, a fost groaznic, incercand si sperand sa raman insarcinata. Am descoperit ca am probleme de infertilitate, care ar putea fi cauzate tot de spondilita. A trebuit sa fac fertilizare in vitro si in cele din urma am ramas insarcinata. Acum am 7 luni si jumatate de sarcina. Ceea ce iti pot spune este ca dupa ce am ramas insarcinata, durerile aproape ca au disparut. Doctorul ginecolog a spus ca este din cauza cortizonului care in sarcina este mai mare. Daca reusesti sa ramai insarcinata, cred ca nu trebuie sa iti faci griji pentru ca durerile nu vor mai fi asa mari - am citit ca pentru multe paciente cu boli autoimune se intampla asa, urmand ca dupa nastere durerile sa fie mult mai intense. Ramane sa vad cum voi fi dupa ce nasc, dar pentru un copil merita orice sacrificiu. Mentionez ca pe parcursul sarcinii am luat 1 singura data paracetamol, in rest nu a fost nevoie de nimic pentru dureri. Multa bafta!
0
28-05-2018, ora 11:36
Fatimaravi
Nu este medic/terapeut
Fatimaravi
Salut, ce pot sa-ti spun este ca am nascut acum 5 luni, simptome de spondilita anchilozanta am de 4 ani, doar ca nimeni nu a stiut sa-mi puna diagnosticul, pana dupa nastere cand am facut antigenul HlaB27, a iesit pozitiv, acum urmeaza RMN de sacroiliace pt confirmare. Durerile in sarcina sunt mult mai mici fata de ce urmeaza dupa :) Am nascut prin cezariana, NU SE RECOMANda sub nicio forma nasterea naturala, poate avea urmari grave pt mama!!. Nici eu nu am luat nimic, doar fier si aspenter, in rest la o raceala 2 paracetamol pt ca mi-a fost frica sa iau mai mult. Bebelusul e perfect normal, doar ca stiu ca aceasta boala se poate transmite genetic.. Sanatate si sa auzim numai de bine!
0
16-07-2018, ora 23:10
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Pentru cei interesați v-am făcut un film despre reducerea inflamației in spondilita ! Il găsiți aici, luati-l cu copy paste ! ------------*

(*modificat de admin)
0
18-03-2019, ora 02:57
Pahomi Maria
Nu este medic/terapeut
Pahomi Maria
buna ziua! de ce se recomanda nasterea prin cezariana si ce urmari ar putea fi pentru mama daca ar naste natural? spunea cineva mai sus ca ar putea fi grave..si inca ceva, se recomanda cezariana indiferent in ce stadiu este boala? multumesc.
0
18-02-2020, ora 01:27
Ataraxie
Nu este medic/terapeut
Ataraxie
Vindeca Spondilita Anchilozanta pe amazon de J King zice ca ar fi boala mentala, e cu studii pe sute de mii de pacienti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.