Deviatie de sept, nas infundat, respiratie dificila, ameteala | Forumul Medical ROmedic

Deviatie de sept, nas infundat, respiratie dificila, ameteala

14-07-2021
Raresno1
Nu este medic/terapeut
Raresno1
Buna ziua as avea nevoie de un sfat, seara in special mi se înfundă nasul sa zic asa, pot respira dar am senzatia ca este ceva acolo si nu pot elimina, am o deviatie de sept partea dreapta mai veche, cand imi trag nasul imi pocneste urechea stg, și simt că nu mai am aer, și ametesc..am facut control pe cardio, pneumo ok...peste o săpt am programare la gastro si orl. Seara iau valeriana sa pot dormi. Ce cauze ar fi dn.dr?? Va multumesc.
4 comentarii
0
14-07-2021, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varsta. sex. inaltime. KG ?
ce probleme digestive ai ???
0
14-07-2021, ora 12:01
Raresno1
Nu este medic/terapeut
Raresno1
38 ani masculin, 83kg, 1.75..nu stiu sa am probleme, urmează să fac si alte investigatii, cardio, sânge, pneumo ok...câteodată simt ca ma jenează ceva in nas si in încercarea sa o elimin, imi da stare de amețeală si insuficienta respiratorie..in special seara inainte de culcare..
0
14-07-2021, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. omul respira cu Diafragma... daca sunt probleme in abdomen, balonari, inflamatii sub diafragma..asta poate da senzatia de sufocare
2. problemele de pe inttestin pot da o malabsorbtie intestinala..care duc la un sange de proasta calitate si circulatie cerebrala proasta.de acolo si ameteala
3. un reflux gastro eosfagian in somn...irita faringe si nas prin acidul gastric
PS asa ca faci initial investiagtii serioase la gastrologie si schimbi regimul alimentar
0
14-07-2021, ora 14:19
Raresno1
Nu este medic/terapeut
Raresno1
Va multumesc pt ajutor dnu dr.. revin cu informații dupa..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept - cum o recunoÈ™ti È™i când trebuie tratată
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •