Avort medicamentos

25-05-2018
DenisaL
Nu este medic/terapeut
DenisaL
Buna ziua! Am trecut zilele trecute printr-un avort medicamentos. Am luat prima pastilă in cabinetul medicului si la aproximativ 20 de ore au început în cazul meu sângerări cu cheaguri uriașe. Nu mă așteptam ca acestea să apară după prima pastilă. La 40 de ore am băgat cele 4 ovule si in aproximativ 2 ore am scos si embrionul. Eu am avut dureri mai mari după prima pastilă, dar nu sunt de neîndurat. Am luat în acest timp nurofen forte iar după sângerări niste fiole ce mi le-a indicat medicul. Sper ca va ajuta experienta mea.
3 comentarii
1
14-07-2018, ora 11:26
Ștefania1243
Nu este medic/terapeut
Ștefania1243
Buna, la cate saptamâni ai făcut avortul ? Cum ti ai dar seama ca ai eliminat embrionul ?
0
14-07-2018, ora 11:52
Andaioa
Nu este medic/terapeut
Andaioa
Si eu am aceeasi intrebare
0
21-07-2018, ora 07:36
Adriana C.
Nu este medic/terapeut
Adriana C.
Tocmai ce am trecut și eu prin aceasta experienta. Sper să fie și ultima data. Eram insarcinata în 12 săptămâni (61 de zile de amenoree, fix la limită, întrucât se poate face întrerupere medicamentoasa numai pana la 63 de zile de amenoree). Am luat pastila joi, 19.07.2018 la ora 14.00. Cf prospectului ar fi trebuit sa pun cele 4 pastiluțe măcar la 36 ore după ingerarea pastile, adică 2 noaptea. Le-am pus la ora 20.00, vineri 20 iulie (cu 8 ore mai devreme). După prima pastilă nu am avut nicio reacție. Poate o ușoară senzație de încordare în burtică. În schimb la jumătate de oră la administrarea celor 4 pastiluțe, a început calvarul. Mai întâi într-adevăr, dureri ca la menstruație, dar care s-au tot întețit și veneau valuri, fiecare val mai puternic decât altul. Orice mică mișcare provoca durere. La un moment dat am vrut sa iau nurofen, însă când am încercat sa mă ridic în șezut, durerea m-a făcut să vomit. În jurul orei 22.30 s-a rupt apa, mi-am pierdut și cunoștința de mai multe ori, inclusiv din poziția culcat. Dpă care am început să am frisoane, spasme puternice și îmi era f frig, deși în casa aveam 26 grade. A tot ținut-o asa pana în jurul orei 24.00 când am simțit ca curge. F mult sânge. Am reușit să ajung la toaleta unde am expulzat sper tot. Sacul amniotic se vede când se elimina. E de dimensiunea unui pui de pisica nou născut (în cazul meu) și se simte când iese. Plus că se aude și în toaleta când cade ceva cu o oarecare greutate. După ce iese tot, se liniștesc apele. Nu mai e durerea aceea crâncenă, se relaxează uterul. Sângerarea continua, dar nu ca înainte de expulzie. Nu știu cum e avortul clasic, însă cred că era mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  • Avortul medicamentos la domiciliu după 12 săptămâni: o opțiune sigură și eficientă
  •