as vrea sa inlocuiesc tantum rosa cu ceva dar nu stiu cu ce...

16-12-2008
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
fac spalaturi vaginale, o data la 9-10 zile, cu tantum rosa (la recomandarea medicului). prima oara am dizolvat un pliculet intr-un litru de apa (si am avut mici usturimi...dar nu am dat importanta). apoi am inceput sa dizolv cate doua pliculete intr-un litru jumate de apa si am avut usturimi mai mari. le am doar in contact cu solutia, iar apoi imi trece. as vrea sa inlocuiesc tantum rosa cu ceva, dar nu stiu cu ce. solutie betadine?? astept niste raspunsuri... multumesc...
5 comentarii
0
17-12-2008, ora 17:16
andreea88
Nu este medic/terapeut
andreea88
draga talida89 cine ti'a zis tie sa dizolvi 2 plicuri?si eu am facut tratam cu tantum rosa, dar numai un pliculet o data si nu am avut usturimi.intreaba medicul care ti'a dat tratamentu, nu schimba inainte cu altceva:)
0
17-12-2008, ora 17:56
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
pe prospect scrie sa dizolv unul sau doua plicuri intr-un litru de apa. eu am dizolvat doua plicuri intr-un litru jumate de apa.
0
17-12-2008, ora 23:01
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Din ce motiv ti-a recomandat sa faci spalaturile?
0
18-12-2008, ora 12:20
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
am avut vaginita bacteriana, si am facut tratament cu flgyl si metronidazol si mi-a recomandat sa fac o data pe saptamana spalaturi intravaginale cu tantum rosa. problema e ca am usturimi si vreau sa-l inlocuiesc... tratamentul cu flagyl si metronidazol si-a facut efectul nu mai am nimic, sunt multumita, dar tantum rosa nu suport.. imi provoaca usturimi...oare de ce?. am sunat azi medicul si e in concediu. vreau sa incerc alta solutie..
0
18-12-2008, ora 18:24
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
probabil ca organismul tau pur si simplu nu suporta Tantum rosa.Daca ti-ai revenit eu zic sa-l lasi si sa nu mai faci spalaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •