articulatia temporomandibulara

17-01-2009
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna seara, am o problema recenta, am crezut ca am ceva la dantura, am mers la dentist si se pare ca e de fapt o problema la articulatia temporomandibulara.am 27 de ani si imi este frica, am inteles ca se poate face si un blocaj mandibular sau mai stiu eu ce.Va rog mult spuneti-mi mai multe despre aceasta problema, se poate trata cu ceva, fizioterapie macar, unde trebuie sa merg pt tratament, la ce medic si daca intr-adevar se poate ajunge la acel blocaj al gurii care am inteles ca numai cu operatie se rezolva.Eu am de facut si o lucrare la dentist si acum mi-e si frica, avand in vedere la cat trebuie sa stau cu gura deschisa acolo.va rog mult sa ma ajutati cu ce puteti, cu ce stiti.
4 comentarii
0
13-03-2009, ora 20:39
deedeeshor
Nu este medic/terapeut
deedeeshor
du te la ortodont cat mai repede..o sa iti dea o gutiera sa o porti cat mai mult timp..e in jur de 400 ron..dar dc nu o porti..poate sa fie najpa...adik...eu m-am dus cam tarziu la doctor si nu e prea fun acum
0
30-03-2009, ora 22:14
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
adik ce ai patit mai exact?
0
30-03-2009, ora 22:24
deedeeshor
Nu este medic/terapeut
deedeeshor
pai...te doare capul, gatul, urechea...nu mai poti sa deschizi gura complet..k blocajul ala nu survine asa, deodata...si am o usoara deviatie spre stanga cand deschid gura...nu poti sub nici o forma sa mesteci guma sau sa mananci ceva tare..plus k te doare...nu poti sa mananci nimic care necesita precizie, gen seminte...si nu, nu ai voie sa stai q gura deschisa prea mult..adik.eu cand ma duc la ortodont imi spune sa deschid doar cat pot si daca ma doare, gata, nu mai am voie...dar la mine e si cva mai avansat...
poate la tine doar trosneste...in fine...eu sunt din constanta..daca vrei, iti pot da un contact pentru doctorul meu
0
01-04-2009, ora 21:50
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
da, la mine doar se aude un usor pocnet cand deschid la maxim gura, in rest nu ma doare cand mananc eva anume sau urechea...etc.eu sunt din iasi, oricum, constanta ar fi prea departe pt mine.oricum iti multumesc mult pt ajutorul dat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.