Amigdala linguala?

08-04-2022
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Buna ziua,
Ma stiu cu reflux gastro esofagian de multi ani.In ultimul timp circa o luna si ceva am simtit usturime si durere in partea dreapta in gat, flegma, desi sunt operat de amigdalite.Am reinceput tratament pentru reflux dar usturimea jena in gat nu cedeaza.Am scos limba si am pris-o tragand-o mai mult afara si tocmai spre baza ei pe partea dreapta a ei am vazut ca am o umflatura rosie de marimea unui bob mazare sau fasole si tot in acea zona niste buburuzari ca boabele de orez sau poate mai mici.De-a lungul timpului in lipsa amigdalelor am mai avut cand raceam dureri in acea zona dar ceda.Acea umflatura in acea zona poate fi amigdala linguala??Se poate umfla asa de la reflux???Am facut niste analize precum hemoleucograma, VSH, Proteina Reactiva dar sunt in limite normale.Ce analize si investigatii sa fac?
11 comentarii
0
08-04-2022, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
test helicobacter
endoscopie gastrica pentru a exclude hernia hiatala
Da.. inflamatiile ORL.. nas, gat.. au ca si cauza doar alimnetatia incorecta si refluxul in somn
sunt mii de postari pe forum unde am explicat
0
08-04-2022, ora 09:02
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Dar acolo si aceia e amigdala linguala? Va disparea inflamatia ei?Trebuiesc luate antibiotice, antiinflamatoare?Ce alte analize de sange mai pot face?Cu ani in urma bariu imi iesea pe langa ulcer si ulcer duodenal mult lichid de hipersecretie.Va multumesc mult
0
08-04-2022, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi place cum gandesti...
doar ca antiinflamatoarele si antibioticele.. o sa striuce si mia tare tractul digestiv.. o sa accentueze refluxul si o sa doara gatul si mai tare
mai citeste miile de postari pe forum unde am explicat...
0
12-04-2022, ora 08:57
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Buna dimineata,
Domnule doctor am reluat tratament pentru reflux, gastrofait, gerdoff si emanera 40 mg /2 zi.Nu simt acid pe esofag sus dar uneori la simt lichid venind in sus in special cand beau apa multa si usturime in stomac capul pieptului.Noaptea e foarte greu, recunosc respir pe gura dar mi se usuca rau, f rau gatul pe partea opusa celei pe care dorm simt limba aproape lipita si gat uscat pana jos.Ma trezesc beau putina apa ceai dar amelioreaza pt scurt timp.Daca dorm pe stanga se usuca gatul si limba pe dreapta si invers.Ce mai e si asta si cum sa combat???Ziua mai folosesc faringo spray.
0
12-04-2022, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vârsta. Sex. Înălțime. Câte kg ai
De unde ești??
0
12-04-2022, ora 12:30
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
59 ani, Masculin, 1, 76, 79kg, zona Bacau.
0
12-04-2022, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daxa tiii regim Linentar și tratament antiacid. Nu o sa te mai supere gatusau vii la pascani
0
12-04-2022, ora 20:13
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Si totusi care e explicatia faptului ca daca dorm pe stanga se usuca gatul si limba pe dreapta si invers.Ce mai e si asta si cum sa combat??

Va multumesc!
0
12-04-2022, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La Gastrologie o să-ți explice
De acolo problema
0
14-04-2022, ora 07:23
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Si de ce ustura, doare doar p dreapta????
0
15-04-2022, ora 07:16
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Buna dimineta,

Domnule doctor va rog un sfat o parere.Pentru ca usturimea in gat e pe dreapta acum dorm pe stanga dar nu prea pot dormi asa.Va intreb acum daca sunt in tratament pentru reflux pot dormi si pe dreapta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •