Ajutor - RMN Cerebral nativ

28-02-2017
O
Nu este medic/terapeut
O
RMN Cerebral nativ
Fara leziuni cu restrictie de difuzie la nivelul parenchimului cerebral.
Fara procese expansive si fara acumulari hematice supra sau infratentoriale.
Cateva mici leziuni de substanta alba (hipersemnal T2/Flair) punctiforme, cu topografie subcorticala la nivel fronto-parietal bilateral, avand aspect IRM vasculo-degenerativ.
Dilatatii de spatii perivasculare Virchow-Robin capsulo-lenticulare bilateral.
Spatii lichidiene pericerebrale si intergirale cu aspect normal.
Structurile liniei mediana in pozitie normala.
Sistem ventricular simetric, normal dimensionat.
Fine bucle vasculare aflate in contact cu pachetele nervoase VII-VIII bilateral, evoluate usor in conductele auditive interne.
In rest, nervii cranieni vizibili intracisternal apar fara anomalii de semnal decelabile IRM nativ, conducte auditive interne si aparat vestibulo-cohlear cu aspect normal bilateral.
Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
Fara anomalii de semnal ale globilor oculari si structurilor musculo-adipoase intraorbitare.
Glanda hipofiza si tija pituitara cu dimensiuni normale.
Sinusuri cranio-faciale si celule mastoidiene si celule fara ingrosari de mucoasa sau incluziuni fluide.
Deviatia septului nazal spre dreapta; hipertrofia cornetului nazal inferior drept.
Ingrosare polipoida a mucoasei peretelui posterior al rinofaringelui.

CONCLUZII:
Fara procese expansive intracerebrale decelabile IRM nativ.
Fara leziuni acute cu substrat vascular la nivelul parenchimului cerebral.
Cateva mici leziuni de substanta alba supratentoriale cu aspect IRM vasculo-degenerativ.
Contacte vasculo-nervoase VII-VIII la nivelul CAi bilateral.

Puteti sa imi spuneti daca exista o problema ORL? Mentionez ca varsta mea este 40 de ani. Multumesc!
7 comentarii
1
01-03-2017, ora 14:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da exista 2 probleme ORL
1 Contacte vasculo-nervoase VII-VIII la nivelul CAi bilateral. care poate da acufene si scadere d e auz
2.Ingrosare polipoida a mucoasei peretelui posterior al rinofaringelui. care trebuei vazuta la un cabinet ORL si la constrol simplu si la endoscopie nazala pana in rinofaringe
pentru a intelege despre ce fel de Ingrosare este vorba

de asemenea este vorba despre
1 Dilatatii de spatii perivasculare Virchow-Robin capsulo-lenticulare bilateral. despre care trebuie sa se pronunte un neurolog
2 Cateva mici leziuni de substanta alba (hipersemnal T2/Flair) punctiforme, cu topografie subcorticala la nivel fronto-parietal bilateral, avand aspect IRM vasculo-degenerativ.

care vorbesc despre ceva probleme de circultaie cerebrala.. posibil din cauza problemelor de digestie, intestine, ficat
0
01-03-2017, ora 20:35
O
Nu este medic/terapeut
O
Multumesc frumos pentru raspuns!
Am fost la neurolog si mi-a spus ca nu e nimic semnificativ, si ca acea ingrosare polipoida este probabil din cauza ca am fost racita.
Acum am de gand sa merg si la un cabinet ORL pentru examinarea despre care spuneti dvs.
Totusi, daca puteti sa-mi spuneti, cam ce ar putea sa insemne acea ingrosare?
Eu am facut acest RMN din cauza unor dureri de cap care nu mai trec, dar inca nu sunt lamurita cu privire la cauza care le produce.
0
01-03-2017, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Varsta, inaltime, KG ? tensiunea arteriala ?
0
02-03-2017, ora 06:45
O
Nu este medic/terapeut
O
Vârsta: 40 ani
Înălțime: 1, 70 m
Greutate: 82 kg
Scaun și diureză normale. Nu mă știu cu probleme de digestie.
În vara trecută am făcut un ecograf abdominal unde s-a constatat că nu există nici o problemă, decât o bilă mai leneșă.
La ultimele analize de sânge făcute în septembrie au ieșit toate in limite normale; transaminazele, colesterol, trigliceridele, creatinină, uree, fără anemie, vsh 5 mm, decât acidul uric puțin scăzut: 2, 3.
Tensiunea arterială e mai mereu 12:8, uneori puțin mai scăzută.
0
02-03-2017, ora 09:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
82. inseamna grasime pe intestine, grasime pe inima si sange gros vascos care NU circula corect
0
02-03-2017, ora 10:15
O
Nu este medic/terapeut
O
Simt disconfort si la articulatiile temporomandibulare. Senzatia este ca atunci cand tinem gura inclestata. Si durere in zona tamplelor, plus durere de cap. Mentionez ca noapte ma lasa durerile dar dupa ce ma trezesc ( ora 6) si incep activitatea zilnica incet, incet, revin, mai ales dupa amiaza. Nu scrasnesc din dinti, doar ca de peste un an trec printr-o perioada mai stresanta din cauza unei probleme de sanatate a copilului meu. E posibil sa fie din cauza stresului acumulat in timp? Sau sa caut cauza in alta parte? Si acea ingrosare a mucoasei peretelui posterior al rinofaringelui ar putea da atatea "batai de cap"?
Multumesc frumos!
0
02-03-2017, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza este in farfurie
metabolism gresit, calitatea proasta a sângelui.. afecteaza toate celulele din corp
cure de detoxifiere
alimentatie corecta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.