Parca nu respir suficient si trebuie sa casc ca sa imi umplu plamanii de aer

08-06-2017
NikyCaro
Nu este medic/terapeut
NikyCaro
M-am lasa De fumat De 4 saptamani, in prima saptamana fumam 3-4 tigari pe zi, a 2 saptamana nu am mai fumat deloc pana acum si nu am luat nici un medicament, doar din cand in cand iau, in sipor ce contine valeriana.
De cateva zile cand respir Parca nu respir sufficient si trebuie sa casc ca sa imi umplu plamani De aer, simpt in deranji in piper si in spate si Parca am toti muschi incordati.asta numai ziua cand ma pun la somn respir bine.
Imi da cineva in sfat ce sa fac?
Multumesc!
2 comentarii
0
08-06-2017, ora 11:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti intai sa faceti niste teste la un medic Pneumolog.
0
02-07-2017, ora 07:18
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
NikyCaro, dacă medicii nu ți-au găsit nicio problemă relevantă la plămâni, inimă ș.a., în acest caz - este foarte probabil sa fie vorba de hiperventilație (simptom provocat de stres și anxietate).
Problema se poate trata prin ședințele de psihoterapie. Poți ȋnvăța să iți monitorizezi ritmul respirator și să ȋți ȋnlocuiești respirația toracică (greșită) cu respirația abdominală (corectă). Astfel ȋți vei echilibra respirația și te vei simți mai bine.
Modul în care respirăm este extrem de important şi influenţează starea noastră de bine. O respiraţie adâncă şi regulată este specifică unui organism calm şi relaxat, o astfel de respiraţie este incompatibilă cu agitaţia şi stresul. După perioade lungi de stres cronic ajungem să respirăm tot timpul mai alert, mai sacadat, fără să ne dăm seama iar echilibrul trebuie restabilit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •