Administrare greșita karissa 28

17-05-2021
catalina962
Nu este medic/terapeut
catalina962
Buna ziua!
Folosesc anticoncepționalele karissa de 4 ani (cele de 21).
Pana in luna Martie anul acesta le-am avut disponbile pe acestea, insa din aprilie a trebuit sa încep sa le folosesc pe cele de 28 zile. Din pacate, fiind obișnuita sa le iau pe cele de 21 zile, nu am dat atenție faptului ca acestea sunt diferite, respectiv ca sunt mai multe si ca ordinea administrării acestora contează. De aceea cand am început adminstrarea celor de 28, le am început invers, de la pastila numărul 28 la pastila numărul 1. Am realizat acest lucru abia cand nu mai primeam notificarea de administrare pe telefon însă eu inca mai aveam pastile in folie. Problema este ca am avut contact sexual fix in prima si a doua săptămana de adminstrarea a pastilelor. Am citit ca ultimele pastile din folie sunt cu efect placebo, adică nu au niciun efect. Exista vreun motiv sa ma îngrijorez? De asemenea revenind in țara am regăsit pe piața anticoncepționalele de 21 si as vrea sa ma întorc la ele. Cum ar trebui sa procedez in condițiile in care mai am doar 2 pastile de luat din folia cu cele 28 de pastile.
Mulțumesc anticipat!
2 comentarii
1
18-05-2021, ora 20:22
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Prima saptamana (cea in care ati luat din greseala comprimatele placebo) si a doua nu ati fost protejata de sarcina. Terminati folia, apoi faceti o saptamana de pauza (exact ca la Karissa 21). Faceti un test de sarcina in ultima zi de pauza, indiferent ca apare sau nu menstruatia (in mod normal trebuie sa apara daca nu sunteti gravida). Apoi puteti incepe Karissa 21 din ziua urmatoare.
0
19-05-2021, ora 14:53
catalina962
Nu este medic/terapeut
catalina962
Mulțumesc pentru clarificare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •