a ramas fara un ovar si recomandare de a face copil timp de un an si ceva

19-08-2013
Raddle
Nu este medic/terapeut
Raddle
buna, am o intrebare, deci prietena mea imi spune ca cu ceva timp in urma a ramas fara un ovar din cauza unei infectie sau ceva de genu dat, si ca medicii iau spus timp de 1 an si ceva sa faca un copil, ca dupa acest timp va trebui eliminat si al doilea, si acum mai are 10 luni, deci exista asa ceva ca medicii sa dea termin peste cit timp va fi interventia?imi vin ginduri sa nu ma minta, oricum e ceva serios si as vrea sa stiu pareri, apropo dupa eliminarea ovarului ramin semne pe burta ca la ea nu am vazut, mia zis ka e mic si nu se vede.
5 comentarii
0
19-08-2013, ora 01:27
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
1. Chiar si cea mai mica interventie chirurgicala pentru scoaterea ovarelor lasa un semn. Sau 4 semne mici daca a fost facut laparoscopic. Raman niste cicatrice ca niste x-uri, foarte fine si albe, care se vad tot mai putin in timp, dar se vad/simt.
2. Intreab-o de ce i-a scos ovarul.
3. Daca nu are probleme hormonale care s-o predispuna tot mai devreme spre sterilitate sau ovare nefunctionale/anovulatorii, nu era motiv sa i se recomande scoaterea ovarului pereche. Sau daca are alt diagnostic, e de discutat.
4.Nu este corect sa santajezi un barbat printr-un copil, trebuie sa fie amandoi de acord. Daca o iubesti si vrei copii si sunteti pregatitit pentru asta, e o hotarare asupra careia trebuie sa discutati deschis. DAR corect ar fi sa iti arate ce investigatii are, ce probleme are, concret, asa o si poti ajuta.
Intreab-o ce diagnostic are, la ce medic a fost, vrei s-o ajuti, nu sa-i pui sinceritatea la indoiala.
0
19-08-2013, ora 11:15
Raddle
Nu este medic/terapeut
Raddle
deci cer scuze ovarul nu a fost scos ele sunt amindoua dar au fost curatite odata de puroi, care se facea de la asta ca a racit tare in copilarie, si spune ca a fost la 3 medici buni si toti iau zis ka peste 3 ani sai scoata ovarele, deci e posibil asa? odata ce lea curatit si lea lasat, sai dea termin concret? si nu mai exista tratamente? eu poate si sunt gata sa fiu tata da nu chiar peste 10 luni care iau ramas
0
19-08-2013, ora 12:00
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
pai daca sunteti intr-o relatie serioasa--si nu ai incredere 100% in ce spune ea- ia-o frumos de manuta si mergeti impreuna la un Consult ginecologic unde sa fii si tu prezent si unde sa discuti cu medicul si sa ii pui intrebari.la urma urmei traim intr-o societatea moderna unde sexul nu mai este un subiect tabu, unde intr-o relatie trebuie vorbit deschis despre sex si toate problemele sexuale..nu mai traim in evul mediu unde copii se fac in inconstienta si cu lumina stinsa. sanatate.

p.s. inainte de a ramane insarcinata trebuie facute niste analize pentru a vedea daca totul este ok-eventualele infectii genitale sunt greu de tratat in sarcina si pot provoca uneori malformatii fatului sau mai Rau avort s.a.m.d.
0
20-08-2013, ora 23:13
Raddle
Nu este medic/terapeut
Raddle
deci iam spus ca eu peste 10 luni nus gata sa fiu tata, si la urma mia zis ka ma pus la incercare, si ka eram gata so las kind am auzit de copil, oricum cred ca nu a procedat corect, nu are dreptu sa ma puna la asa incercari
0
20-08-2013, ora 23:47
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
E dovada de infantilism.
Din pacate, acest gen de a gandi se intalneste la 95% din cupluri.
Daca tu ai testa-o, erai un insensibil, presupun.
Astfel de jocuri nu duc decat la neincredere. A nu fi pregatit pentru un mariaj sau copil nu inseamna ca nu exista sentimente reale. Poate fi dovada chiar de realism si grija fata de confortul celuilalt. Astea nu se fac la comanda.
Dar poate e doar o pustoaica care e foarte curioasa sa masoare afectiunea si atasamentul tau. Ceea ce nu se poate obiectiv. Deci se poate trece cu vederea, , , ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •