A doaua linie roz pal pe 3 teste de sarcina. Eroare sau sarcina ?

29-11-2018
Helenn05
Nu este medic/terapeut
Helenn05
Buna ziua ! De 5 luni de zile eu si partenerul am renuntat la contraceptie, avand contacte chiar si in perioada ovulatiei. Mentionez ca perioada menstruatiei oscileaza intre 27-28 de zile, ultima menstrautie avand-o pe 7.11.2018. Pe data de 28.11 mergand la cumparaturi am avut un sentiment aparte si am intrat in farmacie, am luat 2 teste de sarcina si cu toate ca nu era dimineata le-am facut, ambele avand cate 2 linii vizibile, insa liniile se diferentiaza intre ele la stridenta culorii si la grosime. Astazi, 29.11 am incercat un alt test surecheck cu prima urina de dimineata in speranta ca linia se va vedea mai pronuntat. Insa dezamagirea mea a fost sa vad din nou, acel roz pal. Urmatoarea menstruatie ar trebui sa apara pe 4-5.12 in cazul in care nu sunt insarcinata. Intrebarile mele sunt : se poate sa am rezultat fals pozitiv pe toate cele 3 teste ? (Am inteles ca sunt anumiti factori care influenteaza insa mentionez ca nu am facut tratamente care contin hcg si nu am avut vreun avort spontan ) si : Testele chiar pot arata prezenta hcg inainte ca urmatoarea menstruatie sa intarzie ? Nu am mai fost in aceasta situatie, mi-ar prinde bine niste sfaturi si pareri ! Sunt putin stresata si nu stiu daca ar trebui sa ma bucur inca, va multumesc ! :)
1 comentarii
0
30-11-2018, ora 11:09
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

exista posibilitatea unui avort menstrual, se poate sa fi fost insarcinata insa sarcina s-a pierdut, se intampla acest lucru de multe ori in viata unei femei; singurul care va poate da valorile unei sarcina este testul de sarcina din sange BetaHcg, care daca nu sunteti insarcinata este in limita normale iar daca ati avut un avort menstrual valoarea va fi in scadere

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes Romania
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: