3 cauterizari acum 3 ani

18-06-2021
Utilizator_219298
Nu este medic/terapeut
Utilizator_219298
Salut.
Acum 3 ani, la primul control ginecologic, mi s-a descoperit o rana pe col cat o moneda, care a fost cauterizata de 3 ori in decurs de 1 an (fara pap, lama sau alte analize). Dupa aceea am citit ca nu se face asa ceva, si ca este contraindicat fara a se sti sursa ranii.
Am schimbat ginecologul imediat, iar noul gincecolog mi-a facut pap-ul, lama, colposcopie, biopsie si imunohistochimie.
Imunohistochimia a aratat p16 negativ, si ki67 pozitiv limitat in stratul bazal, cultura de col curata, pap-urile de 2 ani incoace sunt toate sunt toate inflamatie moderata, fara modificari ale celulelor.
Intrebarea mea este.. exista riscul sa apara celule canceroase in zona cauterizarii si sa nu fie depistate la pap?.
Am inteles ca rezultatul poate fi afectat de testutul cicatrizant ramas in urma cauterizarii, si ca sub cicatrice pot sa apara celule modificate care nu le depisteaza pap-ul. Este adevarat?
Pap-urile le fac la 6 luni, vreau sa stiu daca pot sa ma bazez ca, cauterizarile acelea nu afecteaza rezultatul bun care il am la pap.
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: