Cercetătorii au analizat declinul fertilității la femei și modul în care este afectat procesul de îmbătrânire
©
Autor: Airinei Camelia

Dr. Eric Verdin, președintele și directorul executiv al Buck Institute, subliniază importanța de a studia biologia ovariană și îmbătrânirea reproductivă nu numai pentru a îmbunătăți fertilitatea, ci și pentru a înțelege impactul acesteia asupra sănătății generale și duratei de viață a femeilor.
Cercetătorii au remarcat că NAD+, o moleculă prezentă în toate celulele umane, începe să scadă odată cu vârsta, afectând funcțiile celulare-cheie și îmbătrânirea sănătoasă. Această scădere a fost observată și în ovare, unde contribuie la reducerea numărului și calității ovulelor, ceea ce duce la scăderea fertilității.
Pentru a înțelege ce cauzează declinul NAD+ în ovare, echipa a investigat rolul enzimei CD38, cunoscută pentru descompunerea NAD+. Au descoperit că nivelurile de CD38 cresc în ovare odată cu înaintarea în vârstă și că această enzimă este în principal localizată în celulele imune ovariene și în structuri specifice în afara foliculilor ovarieni. Cu cât era mai mult CD38, cu atât era mai puțin NAD+ disponibil, accelerând astfel procesele de îmbătrânire.
În mod interesant, șoarecii care nu aveau deloc enzima CD38 aveau un număr mai mare de foliculi primordiali, care ulterior se maturizează pentru a elibera un ovul. Acesta a fost un indiciu puternic că CD38 reglementează într-adevăr funcția ovariană și fertilitatea prin metabolismul NAD+.
Cercetarea sugerează că țintirea moleculei CD38 ar putea oferi noi abordări pentru extinderea longevității reproductive. Rosalba Perrone, co-autorul studiului, notează că există deja molecule mici și anticorpi care pot recunoaște și modula abilitatea CD38 de a descompune NAD+, deschizând astfel oportunități pentru îmbunătățirea fertilității.
Mai mult decât atât, înțelegerea acestor mecanisme nu se limitează doar la fertilitate; ele au implicații profunde asupra procesului general de îmbătrânire și asupra sănătății femeilor, consolidând legătura între menopauză, fertilitate și durata de viață.
sursa: News Medical
Data actualizare: 19-10-2023 | creare: 19-10-2023 | Vizite: 292
Bibliografie
Study sheds light on how NAD+ levels decline with age in the ovaries, affecting fertility, link: https://www.news-medical.net/news/20231018/Study-sheds-light-on-how-NAD2b-levels-decline-with-age-in-the-ovaries-affecting-fertility.aspx ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- Un nou studiu oferă speranță pentru extinderea sănătății și funcției ovariene
- Exercițiile de mare impact măresc densitatea osoasă fără efecte adverse asupra genunchilor la femeile în postmenopauză
- Descifrarea legăturii genetice dintre depresie și dismenoree: noi perspective
- Femeile care consumă zilnic cafea sunt mai puțin predispuse la sindromul ovarelor polichistice
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni