Tratamentul alergiei la arahide este cel mai sigur atunci când este început la sugari sub vârsta de un an
![Tratamentul alergiei la arahide este cel mai sigur atunci când este început la sugari sub vârsta de un an](https://www.romedic.ro/arata_img.php?img=42207.jpg&w=420&h=&cale=/uploadart/ghid)
Lucrarea, publicată în Journal of Allergy and Clinical Immunology, a constat în urmărirea unui grup de 69 de sugari din cadrul unui studiu anterior compus din 452 de copii cu vârste de până la cinci ani. Părinții copiilor au fost rugați să viziteze un alergolog în vederea desensibilizării copiilor la arahide o dată la două săptămâni, aceștia trebuind să le administreze doze pe care medicii le recomandau zilnic. Astfel, după o medie de 10 vizite la alergolog, copiii au putut consuma doze de întreținere de 300 de miligrame de proteine ce se găsesc în componența arahidelor, valoare echivalentă cu 1,3 grame de arahide zilnic.
După perioada de 12 luni în care s-a produs desensibilizarea și încă un an în care s-au urmat doze de întreținere a terapiei, sugarii au putut să consume 4.000 de grame de proteine din arahide, echivalentul a 17 grame de arahide, fără să înregistreze mai mult decât o reacție alergică ușoară la acestea. În schimb, șapte dintre bebeluși au abandonat studiul, deoarece patru dintre aceștia au prezentat reacții alergice medii sau ușor severe, cu toate că niciunul dintre aceștia nu a necesitat epinefrină injectabilă. De asemenea, douăzeci de copii au reprezentat cazuri în care toleranța la arahide nu a putut fi evaluată, fie din cauza listelor lungi de așteptare, fie în urma alegerii personale a părinților.
Cu toate acestea, în urma studiului s-a evidențiat că cel mai bun moment pentru a începe un astfel de tratament desensibilizant este în perioada în care copiii sunt considerați sugari, adică în primele 12 luni de viață. Statistic, sugestia oamenilor de știință este susținută de faptul că 33, 9% din sugarii care au fost incluși în studiu au înregistrat reacții alergice considerate drept medii, în timp ce procentul corespunzător preșcolarilor cu vârsta cuprinsă între 1 și 5 ani a fost de 53,7%. Chan menționează că, în ciuda dovezilor ce susțin necesitatea începerii terapiei în primele 12 luni de viață, aceasta dă rezultate și la preșcolari.
sursa: Science Daily
foto: BC Children's Hospital Foundation
Data actualizare: 23-06-2022 | creare: 23-06-2022 | Vizite: 381
Bibliografie
Peanut allergy treatment safest when started for infants under 12 months, researchers find, link: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220616121644.htm ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- Mupirocina aplicată local scade inflamația în lupus
- Un plasture eficient împotriva alergiei la arahide
- Stresul accelerează îmbătrânirea celulelor sistemului imunitar
- Cercetătorii de la Universitatea din California au identificat o metodă pentru a face tumorile vulnerabile unui atac al sistemului imun
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni