Vedere putin incetosata de la tratament cu Rispolept si Abilify?

11-05-2018
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Buna ziua,

Oare dintre persoanele care iau Rispolept si Abilify ati remarcat sa va dea vedere putin incetosata?
Am probleme mai mult la distanta cu vederea de pe proiector. Alte persoane nu se plang de felul in care se vede. :|

PS: control la ochi recent am facut, am: -0.5 si -0.25.

Multumesc.
9 comentarii
2
11-05-2018, ora 12:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua de cat timp luați acest testament?exista posibilitatea sa fie o reacție adversă dar va trece.Cand ați făcut controlul oftalmologic?
Să nu fie patologie oculara.
1
11-05-2018, ora 13:31
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
am facut acum 2 zile controlul inclusiv fundul de ochi, si nu a iesit nimic.
2
11-05-2018, ora 17:07
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Din prospectul Abilify:
4. EFECTE ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, ABILIFY poate determina efecte adverse.
Efecte adverse frecvente (mai mult de 1/100, mai putin de 1/10) Durere de cap,
oboseala sau stare de slabiciune neobisnuite, greata, varsaturi, senzatie de discomfort in stomac, constipatie, probleme de somn, agitatie, somnolenta, vedere nesigura si incetosata.
Daca boala continua sau se Enrautateste, contactati-va medicul cat mai curand posibil.
2
11-05-2018, ora 18:31
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
De cat timp.luati acest tratament?
1
14-05-2018, ora 10:04
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@CatincaR Nici nu ma gandisem sa reiau prospectul, pt ca nu imi aminteam sa fi citit de asa ceva. De inrautatit nu simt ca s-a inrautatit ci ca se mentine aceeasi ceata uneori cand ma simt mai obosita.

@Dr matusa Ion-Catalin. tratamentul il iau din 2015 cam asa. 5mg Abilify si Rispolept de 1.5 ml. Problema ma deranjeaza mai mult cand ma uit de pe proiector. la calcutlator, de aproape vad foarte bine.

Urmeaza sa folosesc si picaturile de ochi poate vor ajuta.

Multumesc mult pt raspunsuri amandurora.
2
14-05-2018, ora 11:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Daca le folositi de mult timp nu este de la medicamente. mai faceți un consult oftalmologic și puneți lacrimi artificiale Syatane sau orice al produs
1
14-05-2018, ora 14:12
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Probleme am cu vazutul pe proiector demult.. doar ca pana recent credeam ca toata lumea vede acolo in ceata. Presupun ca e totusi de la medicamente. Vederea in ceata vine la pachet cu somnolenta si concetrare ma islabuta. Dar situatia e asa din 2015.
1
14-05-2018, ora 16:00
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ce profesie aveți?
1
14-05-2018, ora 17:05
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Folosesc PC-ul 9-10 ore pe zi. Si nu am purtat ochelari niciodata. Ideea e ca stiu ca monitoarele de acum au filtre speciale si nu afecteaza vederea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: