Urechea stanga infundata!

13-06-2014
Alexandr28
Nu este medic/terapeut
Alexandr28
Buna ziua, ma numesc Stefan. Intr-o noapte m-am trezit brusc si a inceput sa ma manance putin urechea stanga, am zgamait-o putin si dimineata cand m-am trezit prezentam o durere iritanta, pot spune, de ureche. Am stat cateva zile, mai precis vreo 2-3 zile, cu aceasta problema, sa precizez ca durerea de ureche mi-a trecut in aceasi zi, si dupa m'am dus la medicul ORL pentru consult. Mi s'a spus ca am otita medie si mi s'a prescris Zinnat si Ototis.Dupa ce am terminat de luat antibioticul, Zinnat, m-am prezentat din nou la consult, spunandu-mi-se ca Otita a trecut dar eu tot aveam urechea infundata, in anumite momente ale zilei era infundata nu non-stop, asta intamplandu-se acum 2 zile. Resimt si un tiuit din cand in cand, dar cum am zis si mai sus doar in unele momente ale zilei. Eu tot aveam si am in continuare impresia ca am dop de ceara. Cand am inceput sa pun picaturi in ureche, aceste picaturi nu curgeau prin conductul auditiv pana in gat ci ramaneau acolo, dar in momentul de fata acestea ajung in gat, sper ca este un semn bun ca numai este inflamata urechea sau ceva care sa impiedice curgerea lichidului.Astazi am bagat coada unei lingurite mici in urechea cu 'probleme' si am scos de 2 ori o canditate maricica de ceara si a inceput sa numai fie asa infundata si tiuitu acela sa se diminueze. Imi puteti spune de fapt ce am si cu ce-l pot trata fara sa mai merg la medicul ORL, pentru ca n-am timp. O intrebare am, care pot spune ca ma macina putin :))), pot fuma macar o tigare la cafea?, nu sunt un fumator inrait, dar am placerea de a fuma o tigare in timp ce beau cafeaua dupa cum am precizat mai devreme..Va multumesc.
1 comentarii
0
15-06-2014, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU se leaga povestea TA
1 daca intradevar ai fost la ORL... trebuiea sa vada acel dop de ceara altfel NU vedea timpanul si nu putea sa spuna ca e otita ( sau este un medic foarte prost pregatit)
2 faptul ca picaturile ajung in GAT.. NU e de bine
este vorba de Timpan perforat
3 daca vrei sa nu pierzi auzul.. iti faci timp pentru un consult Adevarat la o clinica ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •