Tsh scazut in sarcina

02-02-2017
Oana P.
Nu este medic/terapeut
Oana P.
Buna ziua, sunt insarcinata si la 9 sapt de sarcina mi-am facut analizele uzuale printre care si TSH, fT4. Tsh-ul mi-a iesit 0, 2 intervalul de referinta fiind 0, 4-4 microUI/ml. FT4 este 1, 3 iar intervalul 0, 89-1, 76. Inainte sa raman insarcinata, (cu aproximativ 1 an inainte) la analizele uzuale am avut tsh 3, 64 limita maxima fiind 4. Ar trebui sa fac si alte dozari (T3, T4, fT3) pentru un diagnostic mai exact, sau tsh ul scazut poate fi pus pe seama sarcinii si doar sa repet analizele dupa primul trimestru de sarcina? Va multumesc
2 comentarii
0
03-02-2017, ora 13:43
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
TSH-ul in sarcina e bine sa aiba valori sub 2, 5 ceea ce inseamna ca cea de acum din sarcina este mult mai buna ca valoare decat era cu un an in urma. Daca aveti simptome suparatoare discutati si cu un medic endocrinolog.
0
03-02-2017, ora 14:43
Oana P.
Nu este medic/terapeut
Oana P.
Nu am niciun alt simptom care sa ma deranjeze in afara de greata/voma specifice sarcinii. Dar ma gandeam sa nu fie vreun hipertiroidism declansat de sarcina. Va multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •