Tratament pentru acnee si urmele lasate ?

16-10-2020
Madalin001
Nu este medic/terapeut
Madalin001
Am fata uscata si nu am multe cusori aparute dar am roseata in unele zone si urme de la cosurile anterioare si as vrea sa scap si am fata normala... ce tratament imi recomandati? Varsta 23

Tin sa precizez ca am pielea sensibila.
4 comentarii
1
17-10-2020, ora 14:32
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Puteti incerca Ceptaphil Dermacontrol ca si crema de fata. Pentru urmele lasate de acnee ar fi bine sa consultati un dermatolog.
0
26-10-2020, ora 21:37
Madalin001
Nu este medic/terapeut
Madalin001
Multumsc de recomandare, am fost la dermatolog si mi-a dat 2 geluri printre care unul e Skinoren. Problema este ca ma ustura fata dupa aplicarea acestuia si a doua zi imi vad fata putin rosiatica si am senzatia ca fata e uscata. E normal?
0
27-10-2020, ora 10:05
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
De obicei senzatia de usturime la aplicare dispare dupa cateva saptamani de utilizare. Gelul usuca fata mai tare intr-adevar. Puteti folosi Skinoren crema in loc de gel, ca sa nu usuce atat de tare.
0
28-10-2020, ora 16:33
Madalin001
Nu este medic/terapeut
Madalin001
Dermatologul mi-a recomandat deja gelul skinoren si inca unul pentru curatarea fetei. Acum dupa cateva zile de la aplicarea acestora observ o diferenta dar si ca pe fata in zonele unde ma dau, am niste "cojite" mici gen mi se decojeste pielea si chiar daca ma spal pe fata, tot raman cateva "cojite" nu stiu cum sa le numesc, dar eu deja observ o imbunatatire.. si e doar prima saptamana..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cicatrici după acnee
  •