Sunet in ureche

02-06-2020
anotherme
Nu este medic/terapeut
anotherme
Buna ziua, as avea o intrebare. Ieri mi s-a intamplat ceva foarte ciudat si poate ma va ajuta cineva aici pe forum. In timp ce vorbeam dintr-o data am auzit un sunet puternic in urechea dreapta si mi-am intors capul spre dreapta, dar cuvintele pe care le-am zis in momentul acela parca s-au repetat cumva ca sunete in urechea afectat sau ca un ecou puternic nu stiu cum sa explic, stie cineva ce este? Cuvintele nu s-au repetat in gand ci le-am auzit ciudat in urechea afectata, dupa mi-am frecat putin urechea si senzatia a disparut si deocamdata nu am nici sunete nici alte simptome. ce ar putea fi?
14 comentarii
0
02-06-2020, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sunetelecsivdistorsiunele în ureche apar pe probleme de circulație cerebrala
Trebuie monitorizata tensiunea arteriala
Amintește ce alimente ai consumat
Exista alimente care ingroasa sangele
Amintește dacă erai hidratat corect Apa, ceaiuri
Dezhidratarea.. Duce la sânge gros, vascos
0
03-06-2020, ora 11:50
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Buna ziua, domnu doctor, am o problema cu urechea dreapta, dupa simptome am un dop de cerumen mai vechi.V-am urmarit raspunsurile dumneavoastra pe forum si am urmat indicatiile d-voastra.Am pus apa oxigenata la doua ore, am uscat cu servetel si cu uscatorul de par. Cand puneam apa oxigenata imi fierbea tare in ureche, mentionez ca durere nu am avut. Ieri am inceput sa pun apa oxigenata, dupa ce am pus mi s-a infundat de tot urechea, consider ca e normal, ca s-a inmuiat dopul si s-a dilatat. Azi de dimineata m-am trezit cu urechea desfundata dar cu cu o durere continua. Intrebarea este, sa mai continui sa pun apa oxigenata, inca mai aud un vajait in ureche, dar acum urechea nu mai este infundata. Nu stiu de la ce este aceasta durere, pana ieri nu m-a durut. Mentionez ca nu am umblat cu betisoare sau alte lucruri contondente in interiorul urechii. Va multumesc mult si va urez multa sanatate!!!
0
03-06-2020, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil si apa oxigenata sa irite in anumite cazuri.. daca dopul a stat prea mult acolo si pielea sub dop era macerata, presata...
pune Otis T 5 pic... calde..sa scoata durerea..dupa iarasi usuci doar cu servetelul de hartie
daca durerea persista... mergi al ORL..sa nu lasi durerea pe sambata, duminica, luni liber.. si deobicei aa se intampla
0
03-06-2020, ora 14:32
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Va multumesc mult, domnu doctor!!!
0
11-06-2020, ora 09:27
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Buna dimineata, domnu doctor, am fost la doctor dar nu a reusit sa scoata dopul de cerumen, este foarte intarit si lipit de conductul auditiv. A incercat sa-l miste putin cu pensa dar m-a durut foarte tare, a spus sa mai imi pun ulei in ureche sa inmoaie dopul si sa revin maine. Am o teama foarte mare, ca presimt ca trebuie extras de acolo cu pensa sau chiureta, ca nu iese altfel si stiu ca o sa ma doara foarte tare, as vrea sa va intreb, deoarece am citit si raspunsurile dumneavoastra pentru alti pacienti, se poate pune local cateva picaturi de xilina sau exista vreo solutie sa anestezieze cat de cat, sa nu mai fie extractia dopului atat de dureroasa? Va multumesc mult!!!
0
11-06-2020, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca pui... Otis.t.. picaturi cu anestezic.. din timp.. poate amorteste
dar trebuie sa insisiti cu pic uleioase..5-6 picaturi mai des...
0
11-06-2020, ora 11:15
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Multumesc mult, dar oare pentru maine cand trebuie sa ma duc la doctor, daca pun cateva picaturi de xilina ar anestezia sa nu ma doara asa tare cand scoate dopul, maine sunt programata, a treia oara si vreau sa scap ca nu mai pot. Ma intereseaza sa anestezieze local, macar putin, sa nu simt asa tare durerea. Mi-e foarte frica.
0
19-06-2020, ora 20:39
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Buna seara, domnu doctor, pana la urma s-a reusit scoaterea dopului, domnul doctor a spus ca am avut un dop epidermic. Dupa scoaterea dopului am simtit urechea eliberata, dar tot simteam ca si cand as fi avut putin lichid in ureche, am crezut ca de la spalaturile facute pentru scoaterea lui, am uscat cu uscatorul de par. A doua zi a inceput din ce in ce mai infundata sa imi fie urechea, ca si cand ar fi plina cu apa. In afara nu curge deloc. As vrea sa va intreb ce ar putea fi? E o senzatie foarte neplacuta, urechea e tot infundata. Va multumesc mult!!!
0
19-06-2020, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este posibil sa se inflameze.
Acolo unde a fost dopul sa traumatizat pielea.
Ce a picături cu antibiotic ai??
0
19-06-2020, ora 22:33
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Da, era foarte iritata pielea conductului auditiv, dupa extragerea dopului, dar domnu doctor a spus sa nu pun nimic in ureche sa las asa sa se usuce, si eu am crezut ca imi va da niste picaturi cu antibiotic, ceva sa pun, avand in vedere perioada mai indelungata cat am stat cu acel dop.Nu stiu ce sa fac acum domnu doctor. De la 1 iunie sufar cu urechea, am crezut ca odata cu scoaterea dopului, nu voi mai avea probleme, mi-e frica sa nu fie ceva grav acum.
0
20-06-2020, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai pune Otis... , sterge cu servetelul si pune picaturi cu Ciprofloxacina.
luni te intorci la ORL
0
20-06-2020, ora 14:55
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Am inteles, domnu doctor, va multumesc mult si multa sanatate va doresc!!!
0
24-06-2020, ora 20:49
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
Buna seara, domnu doctor, am fost la medic si diagnosticul este otita externa, probabil datorita timpului indelungat cat am stat cu acel dop in ureche.Astazi mi-a luat d-na doctor si analiza din ureche si pana iese rezultatul mi-a recomandat sa pun ciprofloxacin dimineata si seara si la pranz clotrimazol. Martea care vine iese rezultatul si vedem dupa aceea. M-a si aspirat in ureche. Va multumesc mult pentru sfaturi, m-au ajutat foarte mult. O seara frumoasa va doresc!!!
0
24-06-2020, ora 20:51
Simoolivera
Nu este medic/terapeut
Simoolivera
D-voastra fara sa ma examinati, doar din ce v-am explicat eu, mi-ati recomandat acelasi tratament. Va multumesc inca o data!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: