Spondilartrita anchilozanta

14-04-2019
Gbr.gbr
Nu este medic/terapeut
Gbr.gbr
Buna seara! Am 21 de ani. Am o problema de ceva timp (aproximativ 2 luni). Intr-o dimineata m-am trezit cu o durere groaznica de genunchi. La cateva zile nu am mai putut merge, nu puteam indoi piciorul deloc. Pentru a ma intinde in pat, il ridicam efectiv cu mana, pentru ca altfel nu aveam cum sa il pun pe pat.. Am tot mers la medici, intr-o parte imi spuneau ca e poliartrita, in alta parte ca e gută si tot asa, pareri erau din toate partile. Intre timp mi s-a umflat mana stanga foarte rau, nu puteam sa o misc deloc. Daca o atingeam, muream de durere. Am luat antiinflamatoare peste antiinflamatoare, si calmante multe (trebuia sa scap cumva de durere pentru a merge la facultate). M-am internat o saptamana, am facut analize si factorul reumatoid mi-a iesit pozitiv si Hlab27 pozitiv. Mi s-a spus ca e vorba de o spondilartrita anchilozanta si sa urmez tratament cu sulfasalazina. La inceput 1 pastila pe zi timp de o saptamana, apoi 2/zi in alta saptamana, pana am ajuns la 4 pastile pe zi. Dar luam in paralel si Aflamil, ca altfel nu puteam sa merg deloc pentru ca simt ca sulfasalazina nu are niciun efect. Mana nu mai este umflata. Dar genunchiul nu da semne sa se fi desumflat..durerea persista si nu pot merge din cauza asta.. de urcat scari sau coborat, nici nu incape in vorba. Ma feresc de asa ceva cat pot.. Acum am observat ca pe langa faptul ca e umflat, rigid si doare foarte rau, s-a si invinetit in respectiva zona dureroasa. Ce sa fac? Sigur este bun diagnosticul? Sau ar trebui sa mai fac investigatii? Sa continui cu tratamentul cu sulfasalazina? :(
1 comentarii
0
14-04-2019, ora 09:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cum am putea contrazice diagnosticul initial fara o examinare clinica directa?
Sfatul meu este sa mai consultati inca un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.