Scaun Tare la inceput

14-11-2016
alex2002
Nu este medic/terapeut
alex2002
Bună seara, Am și eu o problema cu scaunul si nu reușesc sa aflu răspunsul.
Am suferit de fisura anala, pe care am vindecat-o de vreo 2 saptamani dar zona încă este sensibila.
Domnul doctor care m-a tratat mi a recomandat printre fibre, legume și fructe sa mai iau, o zi 20 ml ulei de parafina, ziua cealaltă un pliculeț de forlax(alternez) și zilnic 1 pliculeț de Sinergin pana se mai întărește zona.
Menționez ca uleiul de parafina îl iau cam de 3 luni.
Iar sinergin și forlax de azi.
Beau zilnic cam 2 litri de lichide, 1 salata de crudități, fructe.
Am 2 scaune zilnic, dar la începutul defacatiei(primii centimetri din scaun) scaunul este mai tare, mai voluminos și mai uscat cu aspect parca de mancare nedigerata complet sau bobite, iar apoi scaunul este complet moale.
nu înțeleg dacă asa e normal sa fie scaunul, tare la inceput și apoi mai moale.
Va mulțumesc.
1 comentarii
0
15-11-2016, ora 10:11
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Buna ziua!
In primul rand avem nevoie de mai multe detalii. Ce tratament a-ti facut pentru fisura anala? Se subintelege ca a-ti fost operat dar nu e clar. De ce luati ulei de parafina de 3 luni daca tratamentul s-a facut de 2 saptamani?
In mod normal, dupa o interventie chirurgicala pentru rezolvarea unui fisuri anale recomandam cel putin 1 luna bai de sezut cu ceai de musetel / cloramina in concentratie mica si binenteles un regim alimentar bogat in fibre si fructe si fara mancare picanta. Acest regim nu se justifica a fi tinut mai mult de 1 luna, in lipsa unor alte complicatii locale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici