Cand eram mic am cazut, mi-am spart capul, acum cu ochiul drept vad mai slab

19-07-2023
Yyyyyyys
Nu este medic/terapeut
Yyyyyyys
acum 8 ani eram mic, am avut o cazatura mi am spart capu, în spate si de atunci am avut ceva leziune cortical occipital
Pot sa spun ca pana acum incoace n am avut absolut nimic, acum am aproape 18 ani, apoi in august 2022 în perioada aia calda aveam obicei sa ma arunc in apa rece eu fiind foarte încalzit ca stateam in soare, aveam obicei când sapam câinele deoarece era prea cald. Îmi puneam si eu apa în cap in ziua in care am facut asta ma luase o ameteala asa brusca dintr o data, apoi mi am revenit si am avut un fel de migrena migrenele le aveam in mod constant în aproape fiecare seara pt ca ziua ma bagam cum am zis in apa, baraj etc sa ma scald, apoi am avut migrena aia si am observat ca cu ochiul drept am vedeam ceva mai slabut asa ca si acum, posibil sa fie din cauza la chestile pe care le am facut eu având acea leziune? Am facut rmn si mi sa spus ca nu exista alta leziune doar aia atat nimic schimbat, înca nu am luat tratament urmeaza sa mai merg la investigati ce parere aveti? Se mai poate vindeca? Se mai poate face ceva de vazut vad chiar ok doar ca in distante mai mari nu vad lucrurile alea bine la teral, zic de distante poate si 10-20 m dar vad culori vad corpurile normale ex casa etc doar ca neclar asa, va rog care ma poate ajuta, multumesc!!!
1 comentarii
0
12-09-2023, ora 19:30
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,

NU cred că o lovitură în urmă cu 8 ani poate să dea simptome doar acum. În plus, RMN-ul este normal.
Examenul oftalmologic este normal? Mai ales examenul de câmp vizual (examinează vederea în lateral).
Ochii se mișcă normal în lateral ?(asta se vede la examenul neurologic).
Aveți migrenă? Migrena este un diagnostic pe care îl pune de obicei tot neurologul. În timpul crizelor de migrenă pot exista probleme de vedere.
Nu intrați repede în apă rece, arterele din creier se contractă dacă ceafa ajunge brusc în apă rece.

Desigur, acestea sunt doar sugestii, doar medicul care vă vede direct poate spune un diagnostic.
Multă sănătate!
Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: