Rinita vasomotorie

15-06-2021
Anonim75
Nu este medic/terapeut
Anonim75
Bună seara, am o rinita vasomotorie sau non-alergica de aproximativ 8 ani, am folosit în tot acest timp spray-ul Avamys, fara el nu as putea sa dorm având în vedere ca înainte de somn strănut încontinuu aproximativ 2 ore și dacă ma trezesc în timpul nopții din nou încep sa strănut 2 ore, dimineața aceleași lucru, deci fără Avamys sunt foarte rău. Din cauza acestei rinite vasomotori am și o sinuzita cronica pe care o tratez în jur de 2 ori pe an. Am avut operație pentru micșorare corneti sau ceva de genul asta dar fără nici un rezultat. Acum îmi doresc foarte mult sa rămân însărcinată dar sunt foarte speriata din cauza acestui spray care îl folosesc pentru ca am citit ca nu este recomandat pe perioada sarcinii. Nu găsesc prea multe păreri cu gravidute care au avut problema asta în sarcina și as dori sa știu dacă cineva are același problema și ce as putea sa fac pe perioada sarcinii, ce înlocuitor as putea avea la Avamys sau ce altceva îmi recomandați?! Precizez ca și în timpul zilei sunt destul de rău, strănut foarte mult și îmi curge nasul încontinuu. Mulțumesc mult
4 comentarii
0
15-06-2021, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. De unde asa siguranță că Rinita este doar vasomotorie. Non Alergica??
2. Ai auzit de Alimente Alergene... Sau Alimente producătoare de Mucus???
Care produc probleme pe intestin. Pe sistemul limfatic și asta se manifesta și pe mucoasele sinusale și nasale
3. Sarcina este un Stres Hormonal care acutizează toate bolile cronice.
E bine sa faci investigații serioase la Gastrologie. Sa schimbi radical stilul alimentar pana ramai insarcinata
Riscul sa se acutizeze mult rinita e mare.
Riscul sa transmiți copilului un fon alergic
0
15-06-2021, ora 22:07
Anonim75
Nu este medic/terapeut
Anonim75
Nu am făcut nici un fel de investigații la gastro dar la alergologie mi au făcut teste si nu sunt alergica la nimic și acel examen la mucoasa nazala care a bine, la orl același lucru mi sa spus ca am rinita vasomotorie sau non-alergica exact asta mi sa zis.O sa merg la gastro sa îmi fac investigati. Dar nici nu știu unde sa ma duc sau ce programare sa îmi fac. Dacă dumneavoastră ați putea să îmi spuneți unde trebuie sa merg mai exact. Mulțumesc mult
0
16-06-2021, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. primul lucru care trebuie schimbat este Alimentatia
citesti alimente Alergene, Alimente producatoare Mucus..si vezi care din ele nu le tolereaza organismul
una e Alergia alimentara alta este Intoleranta alimentara
2 la gastrologie.. test pentru helicobacter pilori. poate si endoscopie pentru Hernie hiatala sau gastrita
3 pentru nas.. daca nu e prea amare distanta.. vii la pascani
0
16-06-2021, ora 11:33
Anonim75
Nu este medic/terapeut
Anonim75
Mulțumesc mult, domnul Doctor. Am sa revin cu rezultate. Din păcate eu sunt din Craiova și este foarte departe pentru mine locația dumneavoastră dar va mulțumesc mult pentru sfaturile date. O zi frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: