Postul intermitent ca metoda de slabire, a reusit cineva sa slabeasca asa ?

07-03-2022
Anna S
Nu este medic/terapeut
Anna S
Am 54 de ani, 1, 68 m inaltime si 98 de kg. Am inceput dieta cu postul intermitent 16/8 ( 16 ore post, 2-3 mese in celelalte 8 ore). Nu calculez caloriile, mananc aproape aceleasi alimente ca si inainte doar am renuntat la foetaje, covrigei, ciocolata, prajituri. In prima saptamana am pierdut aprox 500 g pe zi ceea ce mi-a dat oarece imbold sa continui. As vrea sa stiu daca a incercat cineva aceasta metoda si cu ce rezultate, pot aparea probleme de sanatate in timp?
3 comentarii
0
08-03-2022, ora 12:20
Dr. Florea Irina
Nutritie si dietetica, Iasi
Dr. Florea Irina
Metoda poate functiona dar pe termen scurt iar efectul yo-yo din momentul cand veti renunta poate fi acumularea de kilograme si mai mult decat ati slabit. Sigur ca pot sa apara si probleme de sanatate in timp. Privarea organismului de aportul de nutrienti chiar si pe perioada slabitului nu este o solutie. Slabitul corect se face adoptand o dieta personalizata organismului dumneavoastră si consta in minimum 3 mese pe zi.
0
08-03-2022, ora 15:06
Anna S
Nu este medic/terapeut
Anna S
Va mulțumesc pt răspuns.
As face din acest obicei un stil de viata, m-am acomodat destul de ușor și nu simt ca mi-e foame în cele 16 ore în care nu mănânc, ma gândeam care ar fi efectele pe termen lung. Mănânc în general mâncare gătită în casa, lactate, semințe și nuci, am renunțat la prăjituri, covrigi, chipsuri... ca începusem sa ronțăi toată ziua câte ceva. Nu am putut renunta la sandwich-ul cu unt de arahide și gem de coacaze, sau brânză proaspătă de vaci, o lingura de smântână și o linguriță de gem. Anul trecut în martie am avut covid și am slăbit 8 kg, apoi de la 87 de kg am ajuns la 98 într-un an de zile... Glicemia 120, colesterolul mare, asa ca trebuie sa iau măsuri
0
08-03-2022, ora 18:15
greengo
Nu este medic/terapeut
greengo
Postul intermitent 8 cu 16 ore pauza e degeaba daca mananci foarte mult si mancaruri grele doar faptul ca ai renuntat la citez "chipsuri, covrigei ciocolata și prajituri" te a ajutat sa slabesti ca asa si eu mancam 1/zi si nu slabeam deloc de ce pt ca mancam mult deci postul intermitent devine un stil de viata sanatos numai si numai daca se consuma alimente sanatoase iar daca ne referim la slabit numai daca consumam mai putine calorii decat avem nevoie deci ai slabit pentru ca ai renuntat la chipsuri covrigei si prajituri nu pentru ca ai tinut post intermitent daca doresti poti scrie alaturi de mine ceea ce mananci cate calorii consumi zilnic cata apa bei daca faci sport etc la subiectul deschis de mine intitulat "Vreau sa slabesc aici" acolo voi scrie si eu din nou te astept cu drag daca doresti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: