posibila infectie?

20-01-2008
heleni
Nu este medic/terapeut
heleni
Valorile analizelor sunt:
Leucocite 14, 7
Eritrocite 6, 5
Hemoglobina 177
Hematocrit 0, 517
Neutrofile v. rel. 0, 77 v.abs. 11, 3
Monocite v.rel 0, 06 v.abs 0, 88
Limfocite v.rel 0, 17 v.abs 2, 5
Eozinofile v. abs 0, 0
Acestea sunt valorile care ies din plaja valorilor normale. Credeti ca ele ar putea fi explicatia unor simptome pe care le am de cativa ani : coloratie rosie excesiva a palmelor, a fetei si extremitati foarte fierbinti (palme si zona fetei, in special fruntea) in situatia in care temperatura masurata sublingual nu depaseste 37 grade. Ar putea ele reflecta o infectie in sange? Astept cu interes parerile dvs
Multumesc
2 comentarii
0
21-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu are nici o noima ce ai scris tu. Ce unitati de masura foloseste acel laborator? Hematocritul se exprima procentual, hemoglobina are valori de pana pe la.16-17mg/dl(rar). N-am vazut in viata mea asemenea date. Poate nu stii sa citesti buletinul de analize.
0
22-01-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Eritrocitele, hematocritul si hemoglobina dumneavoastra sunt cam mari (poliglobulie) si explica roseata tegumentelor. Valoarea leucocitelor si formula leucocitara (cu predominenta neutrofilelor) e semn de infectie bacteriana (alaturi de o valoare crescuta a VSH, fibrinogenului), si pot sa nu aiba nicio legatura cu eritrocitele. Puteti avea o infectie urinara, chiar daca nu aveti simptome. Sfatul meu este sa mergeti la un hematolog pentru a va investiga mai amanuntit.
Pentru doamna/ domnisoara mary78: 0, 517= 51, 7% din cate stiu eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: