Rx plamani - explicat pe intelesul meu

26-11-2019
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Am 55 ani, la un rx pulmonar ptr ca tuseam si suiera in piept rezultatul a fost:hiluri marite in aria de protectie, predominant drept, de opacitate crescuta.interstitiul pulmonar intens vizibil mai accentuat supra si infrahilar.scd libere.cord cu aspect globuros usor marit.pedicul vascular largit.
4 comentarii
0
28-11-2019, ora 13:33
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Pentru acele hiluri mărite ar trebui să faceți un CT toracic, pe radiografie nu se poate pune un diagnostic precis pentru niște modificări nespecifice unei anumite patologii. Dacă mai aveți întrebări sau faceți CT și aveți nevoie de o interpretare a rezultatului vă ajut cu drag! O zi liniștită!
0
28-11-2019, ora 15:10
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Dar ce mi-a iesit la rx- pneumonie sau ce si ptr ce sa fac CT ce ar trebui sa iasa am ceva mai grav?
0
28-11-2019, ora 15:13
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Urmez tratament cu azitrox 1 la 24 ore, aerius, tussin forte, vic c cu zinc si vit d si dr de familie a zis ca a iesit cam rau am intrebat-o ce si a zis ca pneumonie dar eu tot cred ca nu a zis tot ptr ca si radiologul a zis ca oeste o luna sa ma duc la control deci ceva este...
0
10-12-2019, ora 16:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă după tratament cu antibiotic acele modificări persistă la controlul de la o lună, da, poate fi ceva mai grav. De aceea este bine să faceți acel CT cât mai repede pentru a exclude orice afecțiune mai serioasă. Poate fi doar o pneumonie, dar poate fi și ceva tumoral (benign sau malign). Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •