Operatie nas - ajutor!

02-06-2011
gheorghe11
Nu este medic/terapeut
gheorghe11
Buna seara domnule Doctor,

Am perioade cu nas infundat, cam de 3-4 ori pe an cate 2-3 saptamani. Fie legate de o raceala, fie doar nas infundat, fara muci (asa cum am acum). Pe perioada respectiva nu pot respira noaptea decat cu olinth, si mi-e frica sa nu devin dependent.

Am fost la consult acum si mi s-a spus ca trebuie sa fiu operat de deviatie de sept si eventual cornete - dar sigur deviatie. Si ca e problema mecanica nu functionala.
Mi se pare ciudat pentru ca la alte consulturi facute in alti ani mi s-a spus ca am o deviatie minora si nu asta e problema ci fie o alergie fie cornetele - am incercat tratament cu nasonex.

Cum pot sa aflu daca intradevar trebuie sa ma operez de deviatie de sept, sau e suficient doar de cornete? E chiar asa o chestiune de parere a fiecarui doctor?

Multumesc mult!
12 comentarii
0
02-06-2011, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca intelegi ca organismul este ceva viu si are ciclicitate in mecanizmul metabolic.. atunci nu e o problema caperiodic intervin raceli sau dereglari de circulatie locala.
2 daca dupa 5-10 zile de raceala incepi sa respiri norma pe nas.. fara medicatie.. e OK.. nu tre sa faci nimic nici cu septul, nici cu cornetele
3 trebuie sa vad si nasul.. ca sa iti spun concret ce trebuie sa faci.
suu faci o inregitrare video a unui examen endoscopic nazal..si mai vorbim
de unde esti?
1
02-06-2011, ora 22:42
gheorghe11
Nu este medic/terapeut
gheorghe11
Am 7 zile de olynth acum si sunt cam la fel. imi pun doar seara intr-o nara
Sunt din bucuresti. Am facut mai demult endoscopie far n-am auzit sa iti dea si caseta acasa.
0
03-06-2011, ora 23:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la clinica NOVA
o sa ai un diagnostic corect si tratamentul necesar
0
04-06-2011, ora 23:01
morozstefan
Nu este medic/terapeut
morozstefan
Buna Seara dle doctor sunt Stefan din Satu Mare am 48 ani 1.70 si 86 kg respir foarte greu sunt alergic la praf, penicilina reiesit la test, am conjuctivita si rinita alergica iau aerius pt alergie si la consult orl mi sa spus ca am hipertrofie de cornee pt care am primit nasonex, am facut analiza la singe si la eritrocite sau gasit 5.82, iar la monocite 20.7 si colesterol seric total 241 iar la esudat faringian sa gasit streptococ B hemolitic grup C pt care am luat Zinat 7 zile 500mg, In urma cu 3 saptamini am avut pneumonie pt care am luat ampicilina cu gentamicina injectabil 7 zile 50 mg dimineata si seara iar la prinz 500 mg tableta dupa care Zitrocin 3 tablete 3 zile si acum multivitamine.Am facut raze la plamini si nu am nimic dar de respirat tot greu respir nu mai am curaj sa iau medicament ca nu cumva sa fac alergie la medicamente. Problema cu respiratia o am de 4 ani de cand mi sa extras o masea din fata de sub nas si fiind o radacina doctorul sa chinuit 1 ceas poate a atins un os ceva acolo sau a lasat o aschie am facut film panoramic dar nu se vede nimic de durut nu ma doare. Ce ma sfatuiti, cea ce ma deranjeaza e ca nu primesc aer.Multumesc anticipant pt raspuns.
0
04-06-2011, ora 23:08
morozstefan
Nu este medic/terapeut
morozstefan
PS am uitat sa spun ca respir greu doar primavara si toamna in rest respir normal.teniune am 120-80 astept raspuns de la dvstra.
0
05-06-2011, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu respiratia are legatura cu starea de intoxicare a organizmului si ca rezultat.. reactiile alergice pe mucoase edemul lor si respectiv ingreunarea respiratiei.
Trebuie sa faceti cure de dezintoxicare
sa va alimentati cat mai sanatos
folositi ceaiuri de maces, matasa de porumb de urzici.. cate 2-3 cani pe zi de fiecare
aerius trebuie luat pe termen lung.
se poate adauga Singulair 1 seara
0
07-06-2011, ora 12:33
morozstefan
Nu este medic/terapeut
morozstefan
Multumesc pt sfat dle doctor ce cura de detoxifiere recomandati pt ca stomacul e tare ca piatra si au aparut pe limba dimineata ceva pete albe, nu stiu e efecte secundare ale nasonex si cat sa continui cu multivitaminele si capsula omega pt colesterol, momentan ma simt mai bine iau aer mai usor doar transpir foarte mult exagerat nu stu e din cauza ca trebe detoxifiat organismul.
0
22-06-2011, ora 14:57
morozstefan
Nu este medic/terapeut
morozstefan
Buna Ziua am luat ceea ce miati recomandat ma simt mai bine respir mai usor am facut analize colesterolul e normal iar la esudat faringian a iesit stafilococ auriu hemolitic data trecuta a fost streptococ B hemolitic grup C nu stiu ce inseamna asta mai rau sau vindecat sa facut si audiograma, doctorul zice ca problemele mele sunt de la aerul conditionat de la locul de munca.Astept raspuns de la dvstra Multumesc anticipant.
0
22-06-2011, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebuie sa faceti investigatiila Gastrologie s avedeti starea stomacului si daca este reflux gastroesofagian
0
23-06-2011, ora 13:20
morozstefan
Nu este medic/terapeut
morozstefan
Multumesc pt sfat o sa ma duc si va comunic rezultatul momentan singurul inconvient e simt un nod in git la inghitire ganglioni mi au fost umflati si mau durut dar luind antiimflamator nu ma mai doare si putin obrazul umflat pe partea dreapta medicul de la orl zice ca nu trebe antibiotic pt stafilococul auriu asa sa fie se vindeca singur de la gargara cu sare si sprey ce mia recomandat Bioparox, sar putea problemele mele sa fie de natura stomacala cum ati zis mentionez ca in urma cu 20 de ani am avut ulcer gastric si duedonal dar de atunci nam avut probleme nu mau deranjat dar in prospectul de la zinat ce am luat pt streptococ scria despre probleme de stomac pt cei ce au avut precautie va scriu toate astea ca sa puteti da un diagnostic corect. Va Multumesc pt timpul si sfatul acordat. Dumnezeu sa va Binecuvinteze impreuna cu familia dvstra.
0
01-06-2016, ora 21:38
Lucastan
Nu este medic/terapeut
Lucastan
Buna seara,
Va rog sa imi spuneti si mie ce se intampla. Anul trecut in noiembrie am fost operata pt cornete nazale marite, cu radiofrecventa. Dupa o perioada de tratament de o luna cu apa de mare si vit A pt curatarea secretiilor, tot nu ma simteam bine in sensul ca simteam un miros urat din nas. M-am dus din nou la dr si mi-a spus sa iau sinupret o luna. Dupa aceea a inceput sa mi se infunde o nara pe timp de noapte. M-am dus din nou la control si mi-a zis ca cornetele arata bine si ca poate e ceva alergic. Mi-a dat spray Dymista timp de o luna, Acum nu mi se mai infunda nara, dar am in nas o senzatie ciudata de racoare si simt tot timpul ca ceva nu e in reggula. Senzatia o am si noaptea si nu pot dormi ca lumea. multumesc!
0
03-06-2016, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se face o radiografie SAF sa se vada starea sinusurilor paranazale
2 se face o endoscopie nazala pana in rinofaringe...cu sistemul optic de marire.. se pot depista probleme care nu se vad la simplul consult orl
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Răceală sau gripă?
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  •