Ma dor incheieturile si picioarele

14-08-2009
lgeorgyana
Nu este medic/terapeut
lgeorgyana
Buna ziua,

Sotul meu are 36 ani, sta aproape toata ziua in picioare, lucreaza foarte mult. Daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns, il dor foarte tare picioarele, si i s-a extins la toate articulatiile, la toate incheieturile, cand le misca, iar picioarele cand se intinde pe pat. (Sper sa fie de la oboseala si suprasolicitare). Momentan spune ca de la tinctura cu untul pamantului se simte muult mai bine. As dori sa aflu o parere, va rog mult.

Va multumesc foarte mult anticipat!
6 comentarii
0
14-08-2009, ora 13:28
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Sarut mana,

Surmenajul fizic poate sa contribuie la o degradare a articulatiilor, cu atat mai mult cu cat alimentatia din ziua de azi este destul de carentiala in micro-elemente, vitamine, macro-elemente si fitonutrienti care ajuta ale mentinerea optima a functionalitatii articulatiilor.
Pt a exclude un eventual reumatism articular determinat de o infectie streptococica(si nu numai) va rog sa-l sfatuiti pe sotul dvs. sa-si faca urmatoarele analize cu care sa consulte un medic internist cu experienta:
-VSH;
-Proteina C Reactiva;
-ASLO (antistreptolizina O);
-Hemoleucograma cu indici si reticulocite;
-Factor reumatoid Waaler-Rose;
-Exsudat faringian (daca este cazul, si o antibiograma extinsa pt exsudat).

Pt. nutritia si normalizarea functionari articulatii si oaselor va recomand suplimentul alimentar Dictyolone 500. Mai multe detalii dsp el gasiti accesand link-ul urmator: ----------*
Il puteti gasi in farmacii!

P.S. Consultati si medicul! Multa sanatate si mai multa odihna;)


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)

(*modificat de administrator)
0
14-08-2009, ora 13:34
lgeorgyana
Nu este medic/terapeut
lgeorgyana
Multumesc foarte mult pt raspunsul d-voastra.

Daca cumva stiti, as mai avea rugaminte de a-mi recomanda o clinica sau un doctor la care sa mergem in Cluj-Napoca.

O zi frumoasa!
0
14-08-2009, ora 13:59
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Mergeti la medicul de familie sa va dea trimitere catre Spitalul Universitar CF Cluj-Napoca! Acolo veti gasi cu siguranta un medic internist competent (sper!).
(Spitalul Clinic C.F. Cluj este amplasat in zona centrala a municipiului Cluj-Napoca, pe str. Republicii nr. 16-18-20; Centrala spitalului: 0264-599596; 0264-599597)


Cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
14-08-2009, ora 14:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doctorii nu au cum sa va ajute la asa ceva, in ciuda sfatului bine intentionat dat de Nick.
Mergeti mai degraba la un medic homeopat care poate trata cu succes astfel de simptome, care vin des din carenta cronica de siliciu organic, siliciu care este prezent aproape numai in cereale integrale pe care numai f. putini oameni le mai consuma.

Tratamentele medicamentoase va vor dauna cu siguranta pe altundeva si nu vor face durerile sa dispara decat prin interuperea semnalelor nervilor cu antiinflamatoare iar diagnoze, oricicat de bune fara posibilitatea de vindecare nu o sa va ajute la nimic.

Incercati orice tratament naturist fata de unul medicamentos si feriti-va de medicamente chimice cat puteti mai multm si folositi des tinctura, zeama sau ceai de coada calului care are mult siliciu organic cat si zilnic grau si produse din grau integral.
0
14-08-2009, ora 15:11
lgeorgyana
Nu este medic/terapeut
lgeorgyana
Va multumesc si d-voastra ft mult pentru raspuns.

Daca sunteti amabil sa imi mai recomandati tratamente naturiate, eu sunt adepta lor desi sotul meu e mai sceptic (chiar spun tuturor ca in afara de pasta de dinti nu mai folosesc altceva decat natural).

Sau daca cunoasteti un doctor homeopat in Cluj, din nou mi-ati fi de ajutor.
Momentan sotul meu se da cu tinctura de untul pamantului si bea ulei de samburi de struguri.

O zi frumoasa!
0
17-08-2009, ora 10:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu cunosc nici un doctor homeopat in Cluj, cautati in paginile aurii un medic homeopat care face exclusiv homeopatia clasica (unitara) si duceti-va la el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •