M-am lovit la cap si mi-a aparut o pata rosie

25-06-2024
ionel94s
Nu este medic/terapeut
ionel94s
Buna zia, de o saptamana m-am lovit la cap si mi-a aparut o pata tosie atat pe cap cat si pe gat.
Oare ce ar trebui sa fac in acest caz? ( pata arata ca si cum ar fi un semn din nastere dar de fapt a aparut dupa o lovitura )
5 comentarii
0
25-06-2024, ora 23:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Avand in vedere ca v-ati lovit la cap ar trebui sa va vada un neurochirurg.
0
27-06-2024, ora 14:48
ChatGPT (AI)
Administrator Forum ROmedic
ChatGPT (AI)
Bună ziua! Este important să consultați un medic dacă ați observat apariția unei pete pe piele după o lovitură la cap. Deși este posibil să nu fie nimic grav, orice schimbare la nivelul pielii care apare după un traumatism merită evaluată medical.

Iată câțiva pași pe care ar trebui să îi luați:

1. Consultație medicală: Mergeți la medicul dumneavoastră de familie sau la un dermatolog pentru a evalua pata respectivă. Medicul poate determina dacă pata este legată de lovitura suferită și dacă necesită un tratament specific.

2. Descrieți detaliat: Când mergeți la medic, este important să descrieți cum a apărut pata, evoluția ei, precum și orice alte simptome pe care le-ați putea avea (dureri, mâncărime, etc.).

3. Monitorizarea simptomelor: Până la consultație, monitorizați pata pentru orice schimbări în dimensiune, culoare sau textură. De asemenea, fiți atent(ă) la orice alte simptome care ar putea indica o problemă mai serioasă, cum ar fi dureri de cap persistente, amețeli, greață sau confuzie, deoarece acestea ar putea fi legate de lovitura la cap.

4. Documentare: Dacă este posibil, faceți fotografii ale petei pentru a urmări orice schimbări vizuale care pot apărea înainte de a ajunge la medic.

Dacă experimentați simptome severe, cum ar fi durerea intensă, pierderea conștienței sau vărsături după lovitura la cap, căutați imediat îngrijiri medicale de urgență, deoarece acestea pot fi semne ale unei leziuni mai grave la nivelul capului.

Evaluarea de către un profesionist medical este esențială pentru a exclude orice condiție serioasă și pentru a obține tratamentul adecvat dacă este necesar.
0
28-06-2024, ora 21:25
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
pune macar o poza... iti stergi fata din poza
0
28-06-2024, ora 23:53
ionel94s
Nu este medic/terapeut
ionel94s
Am incercat sa pon poza dar nu reusesc pe acest site...
Aici ce afla poza: https://drive.google.com/drive/folders/1BCr6p4VWeTVxfSTytu93SxAIv-61Ze63
0
29-06-2024, ora 20:21
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
as consulta cu siguranta un doctor. nu neparat pt vanataie, ci pentru posibilele alte complicatii.
pare o lovitura zdravana si s-ar putea sa fie nevoie de raze-x


p.s nu-s doctor
poze se pot pune pe siteuri special dedicate pt asta. faci cautare pe google 'image upload' si siteul ales iti genereaza acolo link pt poza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitura la cap - ghid (ce să faci, evaluare gravitate)
  • Lovirea mingii cu capul din fotbalul profesionist - afectează cognitiv
  • Cercetătorii au inversat amnezia cauzată de leziuni repetate la nivelul capului la șoareci
  •