Leziune genunchi drept cu intindere ligament incrucisat anterior

31-08-2009
dumitrel1980
Nu este medic/terapeut
dumitrel1980
Buna ziua De curand am facut un RMN la genunchiul drept si concluzia este: Leziune genunchi drept cu intindere ligament incrucisat anterior si mimin epansament lichidian peri- si intraarticular. Ce este de facut trebuie sa ma operez sau ma pot trara cu medicamente ?
5 comentarii
0
31-08-2009, ora 22:06
SGC
Nu este medic/terapeut
SGC
Buna seara.Ma numesc George, am 18 ani si am niste probleme la calcaie.Acestea prezinta niste proeminente, crezand k sunt ciocuri, si am fost la medic, am faqt radiografie si mi s-a spus k datorita bataturilor s-au format acele proeminente precum chisturile si trebuiesc operate.Se poate rezolva si fara operatie?Ma intereseaza cum va pot contacta.Va multumesc!!!
0
01-09-2009, ora 10:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@SGC: aceste "ciocuri" se pot elimina cu ajutorul remediilor homeopate care vindeca si cauza care le face sa apara. Consultati un medic homeopat cu experienta care va poate ajuta cu siguranta.
0
10-09-2009, ora 10:32
salutema
Nu este medic/terapeut
salutema
Buna ziua! Am o durere la nivelul genunchiului stang pe partea dreapta a genunchiului. AM fost la reumatolog care mi-a dat tratamnet cu aflamil, ortanol si dona dar n-a avut nici u efect. Atunci dansa a zis sa ma duc la un ortoped ca e meniscul. AM fost la ortoped care mi-a zis ca am tendinita si mi-a recomandat infiltratii cu diprophos si arcoxic. E bine asa? La reumatolog mi s-a zis sa fac si un RMN dar e f scump. Ce ma sfatuiti?
0
13-12-2009, ora 12:11
marius70
Nu este medic/terapeut
marius70
Buna ziua. Dupa efectuarea RMN-ului concluzia medicului examinator este:entorsa genunchi stang cu minim epansament periligamentar. Un medic ortoped mi-a prescris urmatoarele medicamente:stop artroz, nexium, detralex, mydocalm, celebrex si ketonal injectii. Mie personal mi se pare ca am fost tratat cu putina indiferenta. As dori sa stiu daca este un tratament adecvat si cat de grava este aceasta boala. Va multumesc anticipat.
0
13-12-2009, ora 13:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In cazul existentei unei entorse mediale, tratamentul este pur functional, respectiv activitate cvasinormala dar limitata ca intensitate si durata, precum si evitarea absoluta a oricarei activitati sportive vreo 6 saptamani.
Diagnosticul se pune 99% clinic (examinare in timpul consultatiei) si doar 1% pe baza examenului RMN, examen adjuvant valoros dar care nu determina un tratament anume.
Totul depinde in perioada urmatoare de evolutia clinica, respectiv durerea, starea articulatiei, calitatea mersului etc, iar o consultatie de control la cateva saptamani distanta este utila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.