Inceput diversificare

29-07-2020
Anushka1978
Nu este medic/terapeut
Anushka1978
Buna ziua! Bebelusul meu s a născut pe 21 martie 2020 cu greutate de 3.550kg. La iesire din spital avea 3.400 kg.acum la 4 luni si o saptamana are 70 cm si greutate 7.550kg. Este hrănit cu lapte praf hipp. Va rog mi s a spus sa incep diversificarea insa mie mi e cam teama fiindca mi se pare prea mic. Imi poate da cineva un sfat? Multumesc
3 comentarii
0
29-07-2020, ora 14:30
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Se poate incepe diversificarea cu sucul de fructe. Succes !
0
30-07-2020, ora 16:00
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua Anushka1978
Bebelusul tau are talia mai mare decat intervalul considerat normal pt varsta sa dar greutatea este cuprinsa in intervalul optim, conform standardelor internationale de dezvoltare, raportat la varsta de 4 luni. Poti introduce suplimente lichide ( ceai, sucuri naturale ) intre mesele de lapte praf, dar, fiind alimentat artificial, diversificarea cu alte alimente, care sa constituie o masa alternativa celor de lapte, trebuie sa o amani dupa varsta de 6 luni.
0
30-07-2020, ora 18:10
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Unele reguli de bază în alimentație trebuiesc bine precizate ! La fiecare alimentație sugarul trebuie să primească cât vrea el(totdeauna să-i rămână în biberon) ! Între mese i se propune apă sau ceai(de regulă neindulcit), cât dorește ! Pentru sugarii alimentați artificial diversificarea înainte de 6 luni este benefică (aport vitamine...)dacă dezvoltarea este armonioasă. Este de verificat dacă talia a fost măsurată cu pediometrul, sau cu centimetrul pe curburile corpului !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipare diferite de creștere la sugari în funcție de tipul de proteine consumate
  • Diversificarea alimentației sugarului - Principii de bază
  • Diversificarea alimentară timpurie poate reduce riscul de apariție a alergiilor la copii
  • Degustările prea timpurii (primele luni de viață) duc la o diversificare precoce și creșterea riscului de întrerupere a alăptării la sân
  • Un studiu recent investighează impactul diversificării alimentației asupra microbiomului și a creșterii copiilor
  •