Hemoroizi, fisura anală și tușeu rectal

12-06-2023
Stanci
Nu este medic/terapeut
Stanci
Buna seara,

Am hemoroizi și fisura anală pe care îi țin sub control de ani buni de zile. Igiena strictă, Detralex, supozitoare Proctinum, bai calde.

Din cauza colonului iritabil câteodată sunt constipat, câteodată ies prea des și moale.

Pentru că am avut dureri mari care se propagau am mers la un consult. Medicul mi-a făcut tușeu rectal, a spus că e bine, nu este de operat și să continui tratamentul.
In timpul tușeului am avut dureri și arsuri groaznice, iar apoi, iata, după mai bine de o lună am dureri de nu mai pot sta jos pe scaun.

E posibil sa fi provocat el fisură anală sau sa fi spart pe cea care era?
Dacă merg la consult bănuiesc că va repeta tușeul.

Însă dacă nu trec durerile probabil alta varianta nu este decât chirurgicală, operație. Deși el a spus că nu este cazul.

Ați avut experiențe similare? Dacă ați scăpat de dureri sau operatie cum ați reușit?
Pe mine mă doare profund și noaptea când dorm.
5 comentarii
0
12-06-2023, ora 23:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu pe cineva care nu mai putea sta asezat. A scapat de dureri cu crema de tataneasa pusa local acolo cu seringa fara ac, 2 ml. in loc de supozitoare.
0
13-06-2023, ora 07:59
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Da, un consult nou implica tuseu rectal.
0
13-06-2023, ora 10:30
Stanci
Nu este medic/terapeut
Stanci
Un alt tușeu rectal ar agrava acum și mai rău.

Ce aș putea să îi spun?: Domnule doctor înainte aveam dureri ușoare spre moderate, dar după ce mi-ați făcut tușeul am dureri foarte mari. A trecut mai mult de o lună, deci nu se mai vindeca.
Nu cred că ar recunoaște și și-ar asuma.

Oricum as merge la alt medic. Dar asta înseamnă să o iau iar de la capăt. Alt tușeu rectal. Deci.

In fine.
1
27-06-2023, ora 19:54
Stanci
Nu este medic/terapeut
Stanci
Clara-p mulțumesc din suflet!

Crema de tătăneasă a făcut minuni.

Nu am folosit cu seringa, ci am cumpărat crema de la plafar și am aplicat local.

Dacă înainte nu mai puteam de dureri acum sunt aproape vindecat.

Mulțumesc !!!!
0
27-06-2023, ora 21:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: