Hematurie (sânge cheaguri in urina)

22-02-2020
TamasEduard
Nu este medic/terapeut
TamasEduard
Buna ziua ! Am 26 de ani. Am O problema, urinez sânge.cheaguri chiar.dar asta se intampla in general la final.gen cand termin sa fac pipi.alteori pe tot parcursul ușurarii. Am mai avut problema asta acum 1 an jumate dar a început să reapară.ce stiu e ca o mostenesc pe mama.rinichiul drept e mai cu probleme fata de celalalt. Intrebarea mea ar fi daca ati vrea sa ma ajutati e, spune ti mi va rog ce analize sa fac?.multumesc si sanatate.
2 comentarii
0
19-03-2020, ora 17:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O asemenea problemă nu trebuie tratată cu superficialitate. Vă recomand să vă adresați de urgență unui medic urolog care vă va conduce investigațiile.

dr Petre Mureșan
medic primar Medicină generală-Medicină de familie ;
atestate in Acupunctură, Homeopatie si Ultrasonografie generală ;
studii aprofundate de Osteopatie, Medicină estetică homeopată,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamică ( DATG ).
0
02-04-2020, ora 20:49
TamasEduard
Nu este medic/terapeut
TamasEduard
Va multumesc Dr. Petre Muresan.
Am fost la Urolog, am facut ecografie, Dl. Dr. mi-a recomandat de pe urma acelei ecografi sa fac si un tomograf. pentru un rezultat mai clar. Am facut. numai ca in aceasta perioada stiti si voi, COVID-19, majoritatea clinicilor sunt inchise.
Din nefericire am ramas fara rezultat citit.Ceea ce va rog daca m-ati putea ajuta cu rezultatele sa le inteleg mai bine.


Ficat cu dimensiuni in limite normale 184 mm diametrul cranio-caudal al lobului drept si 84 mm lobul stang, cu
structura omogena, fara PLIH, CBIH/EH nedilatate, colecist fara imagini litiazice radioopace, peretii subtiri,
sistem venos spleno-portal cu calibru nedilatat VP 13, 5 mm, lumen permeabil.
Pancreas, splina, ambele glande suprarenale cu dimensiuni in limite normale si structura omogena.
Ambii rinichi cu dimensiuni, IP si functie in limite normale, fara anomalii cortico-medulare bilateral.
Bazinet cu topografie extrarenala, minim dilatat bilateral, fara cauza obstructiva evidenta CT, in rest ambele
SPC, ambele uretre nedilatate, fara calculi.
VU in repletie, cu continut omogen, peretii regulati.
Prostata cu dimensiuni in limite normale 40/ 35 mm axial, cu structura omogena, bine delimitata extern,
vezicue seminale cu aspect in limite normale.
Mici imagini diverticulare colonice fara semne CT de complicatii.
Fara lichid de ascita in cavitatea peritoneala
Mici imagini limfoganglionare vizibile in radacina mezenterului fara caracter patologic.
Baze pulmonare libere.
Discrete hernii intraspongioase dorso-lombar, in rest fara alte modificari de structura osoasa.
CONCLUZII=
Aspect CT sugestiv pentru sindrom jonctional bilateral.

Multumesc frumos.Si Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  •