Gonoree / chlamydia in gat ?

04-09-2023
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
Buna ziua, dupa aproape doua luni de probleme in gat suspectez gonoree / chlamydia in gat

Nu am alte simptome decat legate de gat, o expectoratie ciudata constanta si gat extrem de uscat

Nu pot lega aceste intamplari decat dupa sexul cu o fata, insa ea spune ca nu avea gonoree / chlamydia

Genital nu am simptome insa am o mare banuiala ca am gonoree / chlamydia in gat

Am inteles ca la exudatul faringian se face separat testarea pentru gonoree, imi puteti spune cum pot obtine aceasta testare ? ce este necesar sa mentionez sau sa cer ?

Multumesc
15 comentarii
0
04-09-2023, ora 13:10
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
hello?
0
05-09-2023, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gatul. anatomic.. face parte din Tractul digestiv
99% de probleme ORL..sunt legate de inflamatii gastro intestinale, helicobacter, ulcer, alimentatie incorecta seara cu reflux in somn
Consult Gastrologie
0
05-09-2023, ora 14:30
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
Dl Flueraru, imi puteti raspunde legat de intrebarea mea ? va rog

citat : "Am inteles ca la exudatul faringian se face separat testarea pentru gonoree, imi puteti spune cum pot obtine aceasta testare ? ce este necesar sa mentionez sau sa cer ?"
0
05-09-2023, ora 15:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati facut sex neprotejat, sigur le aveti si genital, chiar daca nu aveti simptome. Adresati-va unui medic dermato-venerolog care sa va dea toate indicatiile.
0
05-09-2023, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
legat de INtrebare Dvs...
raspunsul este NU am avut asa cazuri in 35 de ani de activitate
INtrebati la Laborator.. ei recolteaza ei prelucreaza analizele..nu medicii ORL
0
05-09-2023, ora 21:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Catalin Laurentiu5

O luati de mana pe doamna si va duceti sa isi faca test secretie la ginecolog.
Daca la test iese gonococul va primi automat un tratament alcatuit din doua antibiotice care vor omori si gonococul si chlamydia.
In acest caz dv. va puteti adresa medicului ORL sa va dea tratament direct pentru gonococ si chlamydia. Nu mai trebuie sa faceti dv. analize.
0
05-09-2023, ora 23:29
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
@ clara_p

Te-am rugat acum cateva luni pe un alt subiect sa nu mai imi scrii vreodata pe subiectele mele.

Esti precum cancerul si omniprezenta pe acest site, nu inteleg de ce nu esti banata, de ani intregi esti prezenta pe orice topic si dai sfaturi - sfaturi proaste, pentru ca nu ai nicio pregatire, ma intreb cati oameni ai indurerat dupa ce ti-au urmat sfaturile bizare.

Vorbesti aiurea non stop. Exista cazuri, nenumarate, de gonoree si chlamidya orale care nu au prezenta genitala, genital am testat sunt negativ.

Persoana cu care am facut sex nu mai este in relatie cu mine, a fost ceva trecator, nu are relevanta.

Repet, nu mai posta pe subiectele mele, te rog frumos
0
06-09-2023, ora 00:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu tin minte cine imi scrie. Imi cer scuze.
Sfaturile de pe topicul asta sunt date de un dr. dermato-venerolog cu care am vorbit pentru cazul tau.
Imi pare rau pentru situatia ta.
0
13-10-2023, ora 01:46
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
Imi cer scuze pentru ca am fost agresiv cu dvs atunci, eram foarte stresat pentru problemele mele de sanatate


- Am realizat consult stomatologic si CT3D maxilar, in urma carora au fost excluse posibile cauze stomatologice.
- Intamplator pentru o taietura la picior am luat augumentin o saptamana

Brusc dupa augumentin gatul nu a mai fost uscat, secretia a disparut, maxilarul a inceput sa nu mai doara, ceea ce m-a facut sa cred ca problemele mele erau de natura infectioasa.

A trecut aproximativ o luna si am inceput din nou sa am secretie usoara dimineata, verde, o amigdala este in continuare marita din vara, gatul nu mai se usuca deloc.

Am efectuat exudat faringian si a iesit pozitiv STREPTOCOC GRUP G

Credeti ca e posibil ca acest streptococ sa fie responsabil pentru pleiada de simptome pe care le-am avut si pentru secretia de dimineata pe care o am din gat ?

ASLO sange a iesit 295

Ce e de facut ?

mentionez : nu am febra, dureri, roseata, albiciuni pe amigdale, nas infundat

doar dimineata secretie in gat verde pe care o extrag si scuip, un fel de mucus
0
13-10-2023, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
limba, cavitatea bucala, amigdalele si faringele.. fac parte Anatomic din tractul digestiv. au acelas sistem limfatn si acelas nerv..n. vag de la varful limbii la colon
faci test Helicobacter, consult gastrologie.. fiindca inflamatai poate urca de jos in sus.. si conteaza f. mult, , Regimul alimentar pentru a vindeca gatul
0
13-10-2023, ora 21:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la medicul ORL sau la medicul de familiei care va va prescrie un antibiotic, conform antibiogramei care v-a iesit la exudat. Sa nu uitati sa luati si probiotic.
0
13-10-2023, ora 22:30
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
Cu toata stima dl. Flueraru, mai intai ati fost sigur ca e 99 % de ordin stomatologic, dupa cum ati scris. Am platit o gramada de bani pentru investigatii stomatologice si nu era stomatologic.

Acum recomandati pentru tractul digestiv. Helicobacter si regim alimentar. fara sa spuneti nimic despre antibiotic

Tare incep sa am impresia ca dati sfaturi ca sa imbolnaviti mai mult pacientii, din ce vad si pe celelalte postari ale dumneavoastra pe forum. incep sa am dubii.

Regim alimentar pentru a vindeca de streptococ ? poate ne si luminati cu acest regim, care ar fi ?

cu stima
Catalin
0
15-10-2023, ora 18:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Antibiotic o sa indice medicul de familie sau ORL.. care o sa te consulte
2. Din experienta de 35 de ani în orl.. Pot să-ți spun ca rămân purtători de microbi. Streptococ. Doar pacienții care au și o inflamatie gastrointestinala
Fiindcă mucoasa faringian are acelas nerv. N. Vag.. Cu tot tractul digestiv. Și are acelas sistem Limfatic cu Intestinele și Microbiomul de acolo..
0
15-10-2023, ora 21:05
Catalin Laurentiu5
Nu este medic/terapeut
Catalin Laurentiu5
Cu toata stima catre dvs.

Spuneti ca raman purtatori de microbi streptococ pacientii cu o inflamatie gastro,

Pai daca iau antibiotic eu stiu ca actioneaza in tot corpul asupra streptococului, de ce nu ar actiona si in digestiv ?

Considerati ca alt microb din tubul digestiv ar tine streptococul in viata si este imun la antibiotice ?! va rog frumos sa explicati putin sa inteleg la ce va referiti
0
16-10-2023, ora 08:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da antibioticul distruge microbii timp de 10-14 zile.. dupa care pot sa reapara daca mediul este prielnic pentru o flora patogena
2. aici gasesti informatiile necesare ( Impactul microbiomului intestinal asupra sănătăţii fizice şi mintale)
----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.