Flux sanguin scazut sau prea mult sex masturbare? Va rog ajutor

09-08-2012
ArcCos
Nu este medic/terapeut
ArcCos
Buna ziua,

Ma numesc Costel si am 31 de ani. Cam de cateva luni am observat o schimbare destul de ciudata la penisul meu (pe langa vena din dreapta care cateodata e foarte umflata dar este acolo de cand eram mic) cand penisul incepe sa intre in erectie, baza lui cat si capul se umfla si incepe sa se intareasca (adica intra in erectie), dar undeva pe la mijloc mai ramane moale pentru un timp, in stare fleasca si arata ciudat, baza sculata si capul dar mij moale si subtire...care ar putea fi problema? sa fie ceva de flux sanguin? Pana la urma (si nu dureaza foarte mult) penisul intra in erectie totala si normala cum era si inainte. Am mai observat ceva recent, ca e posibil sa fie de la pielea care ramane destul de tare acolo si ea ar putea sa stranga penisul dar nu prea cred ca m-ar fi durut ceea ce nu se intampla. Tin sa mentionez ca de cand am descoperit masturbarea am facut-o aproape in fiecare zi dar am o viata sexuala foarte activa (o facem cam de 3-4 ori pe zi si ma mai si masturbam seara inainte de culcare) deci ar mai fi posibilitatea de prea mult sex...
De asemenea, tot de acum ceva luni am observat o scadere a libidoului. Daca inainte cand mergeam pe strada sau orice faceam era de ajuns numai sa ma gandesc putin la sex (sau sa vad o femeie frumoasa) aveam erectie puternica acum parca ceva s-a schimbat. Dupa ce ma masturbez si daca ma duc si urinez simt o usturime si penisul este foarte mic si foarte tare, sau, se mai intampla sa ma mai masturbez si mai ejaculez foarte repede si fara erectie (sau intra in erectie la urma).
In timpul actului sexual nu pot zice ca am probleme, cateodata ejaculez foarte repede, cateodata ma tine mult mai mult, dar parca nici acolo nu mai este ce era, simt o schimbare la mentinerea erectiei, dar depinde de cheful pe care il am.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, am deja programare la un doctor saptamana viitoare, dar as vrea sa stiu la ce ma astept si imi cer scuze pentru un mesaj asa de lung sper sa aiba rabdare un medic sa citeasca tot.


p.s: am uitat sa mai mentionez, sunt fumator de foarte mult timp si mai beau cand se iveste ocazia..si de la 16 ani incoace s-au tot ivit pana acum :)
8 comentarii
0
16-08-2012, ora 14:32
ArcCos
Nu este medic/terapeut
ArcCos
Din 595 de vizualizari ale acestui post, nu e nici un doctor care ma poate ajuta? inca nu am ajuns la acea programare, sunt plecat din oras. Macar mai exista doctori care se ocupa de acest forum? :(
0
14-10-2012, ora 00:19
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, potenţa masculină trebuie păstrată. Redau mai jos câteva posturi pe care le-am postat şi prin alte părţi.
0
14-10-2012, ora 00:21
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Dacă penisul rămâne în stare flască după ejaculare atunci vorbim despre o ejaculare precoce care implică:
Anxietatea de performanţă - există o teamă ca nu cumva lucrurile să nu se sfârşească prea repede. Fiindcă acest lucru se întâmplă în mod repetat, stresul alături de aşteptări pesimiste accelerează procesele fiziologice.
Vă recomand tehnicile pentru controlul respiraţiei (respiri mai lent), relaxarea organismului si reformularea modului de gândire (aici este nevoie în general de un psiholog).
0
14-10-2012, ora 00:23
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Apoi, după cum aţi spus mulţi dintre voi, hipersensibilitate şi reactivitate crescută la nivelul penisului, este corelată cu factorii psihologici pe care i-am descris mai sus.
Există câteva exerciţii care trebuie realizate prin masturbare, vă ajută la conştientizare şi autocontrol. Practic ejacularea trebuie amânatâ cât mai mult prin stimularea penisului în regiuni diferite făceti acest lucru zilnic dar nu vă gândiţi că nu trebuie să ejaculaţi, gândiţi-vă la alte lucruri care nici măcar nu au legătură cu sexul, chiar amuzante.
0
14-10-2012, ora 00:24
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Pentru apetitul sexual şi implicit pentru erecţii de durată, este important şi libidoul, ce are la bază factori fiziologici care pot fi antrenati de la nivel psihologic. Pe lângă un stil de viaţă sănătos, mai ales prin sport, vă recomand:
0
14-10-2012, ora 00:24
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
-O auto-analiză a momentelor în care vă aflaţi în compania unei femei. Te simţi îngrijorat, ti-e teamă să pierdeţi erecţia?-Relaxarea şi detaşarea de probleme. Stresul în general produce disfuncţii erectile şi anxietate.
0
14-10-2012, ora 00:25
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
-Antrenamentul fanteziilor (atunci când sunteţi în timpul actului sexual, gândiţi-vă la tot ce este mai "bun". Mintea trebuie ocupată într-un mod cât mai... productiv.
-Comunicăţi cu partenera despre lucrurile care produc satisfacţie. Dacă nu vă simţiţi confortabil, atunci este mai puţin probabil să obţineţi performanţe sexuale.
0
14-10-2012, ora 00:26
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Numai bine, sper să te ajute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la barbati
  • Mituri despre masturbare
  •