dureri reumatice

06-05-2017
npynpy
Nu este medic/terapeut
npynpy
Buna ziua, cam de pe la jumatatea lui Martie ma confrunt cu unele dureri reumatice le numesc eu, este o durere usoara ca un junghi care tot se plimba in picioare si maini chiar si in degetele de la maini, durerea o simt mai mult in oase, nu in articulatii, ma tine o saptamana doua apoi dispare si reapare iar cand se schimba vremea. Am facut analizele precum hemoleucograma completa ( limite normale), sumar urina (bun) coproparazitar(bun) analize la ficat bune, VSH(bun) Proteina reactiva C(buna) ASLO(negativ) Factor reumatoid ( a iesit 14, 0 si limita este <14 ) Am facut dozarea si la vitamina D (20, 1 nivel insufucient) Calciul este 9, 87, Magneziu (1, 75) Este cazul sa consult un reumatolog ? Pot avea poliartrita reumatoida ? Altceva ce ma deranjeaza este o dermatota seboreica care sa mai agravat in perioada asta si care urmez un tratament.
4 comentarii
0
10-05-2017, ora 23:02
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Face sens sa faceti o osteodensitometrie DXA daca sunt dureri osoase si sa vedeti un endocrinolog, el interpreteaza osteodensitometria. De asemenea, ar putea fi necesara o scintigrafie osoasa pe zona de durere osoasa. Dozarea vitaminei D e doar o moda...va disparea la fel cum a aparut...
Nu ati dat detalii privind varsta si sexul dvs, antecedente personale, etc.dar le veti oferi in cadrul unei anamneze specializate.
0
11-05-2017, ora 17:55
npynpy
Nu este medic/terapeut
npynpy
am 27 de ani, masculin, tot in iarna am avut o nevralgie Arnold, am fost la neurolog, mi-a dat un tratament si am facut si fizioterapie dupa care mi-a trecut, mi-a spus ca am si inceput de spondiloza .
0
28-07-2017, ora 19:16
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Buna ziua dle dr. Markus,

45 ani, 1, 68, 52 kg.

Istoric reumatologic:
In vara anului 2009 am simtit usoara redoare -durere matinala la mobilizare articulatiei distale deget 3- mana, durere intinsa pe mai multe luni. Ceda la primele 2-3 miscari dimineta, am ignorat-o.
6 luni mai tarziu, fac o puternica enterocolita – cu frisoane, tulburari digestive – iar la 10 zile se declanseaza dureri articulare, furnicaturi – initial degete maini, ulterior pe linie asimetrica - predominant stanga - la aproape toate articulatiile (cot, umeri, genunchi, glezne, tendoane talpi etc -ulterior sacroiliace+ coloana dorsala). Investigatii Salmonela, Shigella, Yersenia, etc – negative (facute la aprox 20 zile de la episodul entero, nerelevant- stiu).

Urmeaza luni de investigatii – toti markerii inflamatori in limite normale, repetati in 10 luni de evolutie a artralgiilor de mai multe ori (VSH, Proteina C, FR). Anti CPP, anti ADN, HLA B 27, Borelia, anti HIV, anti HBC/HVC – negativi. Diagnostic pus atunci – artrita reactiva. Fara umflaturi, inrosire articulatii. Puseul remite dupa aprox 9-10 luni de dureri moderate, persistent sacroiliacele, sold. RMN sacroiliace – nu evidentiaza modificari.
La acea vreme nu se facea eco maini, radiografie maini normala. Singurul tratament- cateva ture de antiinflamator Arcoxia, Celebrex, efect nu tocmai vizibil. Amelioare rapida fizioterapie dupa puseu.

7 ani de viata absolut normala, nici o durere.
Acum 5 sapt, deci la 7 ani distanta, reincept durerile, usoare, dar exact in articulatiile afectate atunci.
Repet markerii inflamatorii – totul negativ. ANA negativ, dar anti CPP se pozitiveaza, val. 46 (maxim 10). Suspecta de poliartrita, eco maini evidentiala inflamatii ale tendoanelor, fara afectari articulare.
Sunt cateva afectari – sacroiliace, artic. distale- nespecifice poliartritei. In plus, disurie manifestata in primele zile, ulceratie bucala.

In faza aceasta, PR neconfirmata dar cu Anti CPP pozitivati, ce sfat imi dati? Terapie antibiotic-schema?
Avand in vedere istoricul de artrita reactiva, episod declansat brus post-enteric, nu pot accepta ideea de “boala autoimuna”, ci de factor declansator -latent in ultimii ani in organism- neidentificat.
Ma puteti orienta spre alte investigatii - infectioase?

Va multumesc foarte mult pentru sfat,
0
14-09-2021, ora 19:41
AlexTab
Nu este medic/terapeut
AlexTab
Buna seara, domnule npynpy!
Ce s-a dovenit pana la urma a fi?
Am si eu simptome similare de cateva luni si sper ca este doar o lipsa de vitamina D, nu poliartrita intrucat am citit chestii horror despre a doua varianta!
Mi-am cumparat acum cateva zile calciu, vitamina D si magneziu, voi merge si la o consultatie daca simptomele nu stagneaza!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  •