Durere si amorteala umar drept

02-10-2019
001122
Nu este medic/terapeut
001122
Buna seara. De cateva luni am fost diagnosticata cu discopatie lombara(c4-c5) si in acelasi timp cu bursita la umărul drept . Tin sa precizez ca am dureri si amorteli la umar, care nu trec mai jos de cot, însă il pot misca destul de bine. La prima ecografie musculoscheletala mi s a spus de bursita, primind ca si tratament doar un unguent. Am făcut si kinetoterapie, atat ptr lombara, cât și pentru umar. Astăzi am fost sa repet ecografie la umar, având dureri chiar mai mari ca inainte.acum mi s a spus că am un umar complet sănătos, fără nicio urmă de bursita si ca durerile si amortelile ar putea fi de la cervicala. Pe lângă durerea de umar, am deseori si dureri destul de insuportabile de ceafa, simțind o mare presiune, care se lasă pe gât in jos. Încă un lucru, la munca ridic zilnic pungi cu greutatea de maxim 2-3 kg, mai mult cu mana dreapta. Dacă m ar putea ajuta cineva cu un raspuns, ar fi minunat. Sau sa stiu ce investigatii să fac pe viitor ptr a afla diagnosticul corect.
4 comentarii
0
02-10-2019, ora 20:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
"discopatie lombara(c4-c5)" nu L4-L5?, C4-C5 este in mod normal cervicala 4-5
Bursita subacromiala produce dureri insa nu produce amorteala.
Au fost facute investigatii pentru coloana cervicala? ar trebui un examen fizic si neurologic la un neurolog si eventual trebuie facuta un RMN cervical
0
02-10-2019, ora 21:08
001122
Nu este medic/terapeut
001122
Discopatie cervicala, imi cer scuze.da, am si un RMN cervical. De aici si discopatie C4-C5 si de asemenea protruzie discala la L5-S1 si scolioza dorso-lombara. Sa inteleg ca amorteala de la umar se datorează discopatiei.
0
02-10-2019, ora 23:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
discopatia este un cuvant care arata numai ca discul intervertebral nu este in ordine, poate fi numai uzura mecanica insa poate fi si ingustarea canalului spinal sau a foramenelor (gauri unde ies nervii din canalul spinal).
la niveleul C4-5 este nervul C5 care ar fi nervul care inerveaza muschiul deltoid.
Un neurolog prin examen neurologisc si electrofiziologic (EMG) poate sa va spuna daca este legatura intre discopatie si amorteala
0
03-10-2019, ora 00:03
001122
Nu este medic/terapeut
001122
Va multumesc mult pentru raspuns. O sa consult un medic neurolog. O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •