Droguri, efecte asupra fatului

07-09-2018
Filoftea 99
Nu este medic/terapeut
Filoftea 99
Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca tatal se drogheaza, in momentul conceperii unui copil, acesta poate avea probleme de sanatate in viitor?
Va multumesc.
8 comentarii
0
07-09-2018, ora 10:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Calitatea spermei poate fi afectata implicit și produsul de concepție.
0
07-09-2018, ora 10:09
Filoftea 99
Nu este medic/terapeut
Filoftea 99
Va multumesc.
Credeti ca exista posibilitatea de a testa copilul in aceasta privinta? Imi privesc copilul si imi pun foarte multe intrebari cu privire la acest aspect.
0
07-09-2018, ora 11:08
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu am înțeles aveți deja un copil conceput in perioada când partenerul se droga?
Ce manifestări are copilul?
0
07-09-2018, ora 11:24
Filoftea 99
Nu este medic/terapeut
Filoftea 99
In aceasta dimineata am aflat despre respectivele droguri. Le-am gasit intamplator in casa. Copilul are deja un an si sase luni. Uneori nu imi raspunde la numele său, alteori este destul de agitat. Nu stiu daca aceste lucruri sunt normale pentru un copil, sau poate fii din cauza a ceea ce tatal consuma. Astept ca sotul meu sa ajunga acasa si sa avem o discutie despre ceea ce se intampla.
0
07-09-2018, ora 11:29
Filoftea 99
Nu este medic/terapeut
Filoftea 99
Fizic este bine dezvoltat, avea 90 cm la ultima masurare de catre health visitor(acum trei saptamani), este activ, se joaca, dentitia este aproape completa, fontanela este inchisa de la un an si doua saptamani. Insa imi fac griji, sa nu aiba carente din punct de vedere al dezvoltarii mintale, dupa cum am spus nu raspunde intotdeauna la numele său, nu se implica in jocuri cu, alt copii, rade cand ii vede, incearca sa se apropie de ei, dar renunta in final. Daca as fi stiut despre ceea ce face tatal, cu siguranta nu am fi avut un copil in acest moment.
0
07-09-2018, ora 12:08
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mergeți cu el la un consult neurologic.Alaptati? Luați ceva medicamente?
Poate fi o forma de autism dar numai neurologul pediatru va poate spune daca e ceva.
0
07-09-2018, ora 12:24
Filoftea 99
Nu este medic/terapeut
Filoftea 99
Am alaptat aproape 3 luni de zile, dupa care am folosit lapte praf pentru bebelusi. Noi locuim in Londra, aici se spune ca vaccinul MMR ar cauza autismul, baiatului meu nu i-a fost administrat acest vaccin. Am fost cu el la doctor, mi s-a spus ca ar trebui sa interactinoze cu copiii, si este inscris la activitati de grup, incepem de saptamana viitoare, insa mi s-a spus ca autismul poate fii diagnosticat in jurul varstei de 3 ani.
0
07-09-2018, ora 12:47
Filoftea 99
Nu este medic/terapeut
Filoftea 99
Nu iau medicamente, nu am luat pe timpul sarcinii nici un medicament, nu fumez, nu am consumat nici in fel de bautura alcolica pe timpul sarcinii sau alaptarii, am avut foarte mare grija de mine si de copil in timpul sarcinii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.