Distonie neurocirculatorie + alte simptome

30-05-2011
ilgogu
Nu este medic/terapeut
ilgogu
Sint barbat de 28ani si acum 3 luni am inceput sa ma simt cam slabit. Am fost la medic si am facut urmatoarele investigatii: Analiza generala de singe, cardiograma, eco-doppler la inima, USG si toate au iesit bine. Am mai trecut Tomografia computer la cap apoi dopler la vasele capului. Dupa consultare la medicul neurolog mi s-a pus diagnoza Distonie neurocirculatorie. Mi s-a prescris un tratament de profilactica dar schimbari nu se observa. Mentionez ca la TC se vede o mica dilatare a spatiului subarahnoidian despre care medicul mi-a spus ca ar putea fi de la nastere si nu e o ingrijorare. Am asa simptome ca: ameteli de scurta durata, pulsatii la vasele din regiunea capului, uneori inghitituri dese pina se usuca gura, uneori parca mi-e frica sa inghit hrana de teama de a sta in git. Recent mi-am controlat si tensiunea intracraniana si e moderat marita. mi s-a prescris si un tratament in acest scop. Nustiu ce sa mai fac ca sa scap de aceste disconforturi, sint foarte disperat...
3 comentarii
0
30-05-2011, ora 12:57
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Diagnosticul care vi s-a pus are ca semnificatie faptulca nu aveti o tulburare organica, ci tulburarile sunt functionale. Acest lucru inseamna ca nu exista o boala neurologica, ci simptomele sunt datorate sistemului nervos. Prin urmare va sfatuiesc sa faceti un consult psihiatric.
Consulturile psihiatrice nu se fac pentru oameni care isi imagineaza ca au anumite boli, ci pentru tulburari reale determinate de stres, anxietate, depresie sau diverse probleme psihologice prezente in viata unei persoane pe care aceasta nu le mai poate "duce" cu usurinta.
0
30-05-2011, ora 21:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

d-nei Doctor Vochescu

multumescu pt.TOT ceeace faceti pt. oameni si pt.raspunsul prompt la intrebari.

Sanatate si
O seara minunata in continuare.
0
30-05-2011, ora 21:39
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cu multa placere, Lucia TM. De fapt facem impreuna, caci v-am vazut dand raspunsuri de incurajare si spunand cate o vorba buna aproape tuturor utilizatorilor pe care i-am vizualizat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  •