Disconfort la nivelul gitului

11-07-2020
Irina86
Nu este medic/terapeut
Irina86
Buna ziua !!! Sotul meu de 3 saptamini se plinge ca are un disconfort la nivelul gitului...fara dureri la deglutitie insa un disconfort este persistent...apiretic
Acum doua zile a efectuat un scanner ORL cu produs de contrast.Concluzia suna asa: Ingrosarea iregulara si pseudonodulara probabil lymfoida la baza limbii, masurind 27 mm largime si 19 mm inaltime bilateral, predominant in dreapta unde grosimea la acest nivel este masurat 7 mm, fara masa suspecta vizibila in orice caz.
Ne recomanda examen ORL fibroscopic
Recontrol in 3 luni
Virsta sotului 36 ani, fumator activ si amator de bere, obicei de a consuma alimente pe noapte...nu se plinge de reflux gastroesofagian.
Antecedente: Amigdalectomie efectuata in 2009
Spuneti-mi va rog ce-ar putea fi???
Va multumesc anticipat
4 comentarii
1
11-07-2020, ora 11:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faptul ca a făcut amigdalectomiea. Vorbește despre un copil cu reflux gastro esofagian.
Alimentația greșită și fumatul.. Au accentuat și gastrita și refluxul în somn. Acidul gastric este acel care a mărit amigdala libgvala în volum
Indiferent ce se vede la endoscopie. Trebuie schimbat radical stilul alimentar. Tratata digestia
0
11-07-2020, ora 14:57
Irina86
Nu este medic/terapeut
Irina86
Intrebarea mea este daca poate fi ceva precanceros?Avind un rezultat de la scanner nu prea bun
Avem programare pe 30 iulie la medic si sunt foarte nelinistita.
Va multumesc mult pentru raspuns
1
11-07-2020, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Și la ce ajuta sa fiți neliniștita.. Se tratează cauza de la asta??
Am explicat ce greșeli sa nu mai faceți pana ajungeți sa tratați și sa se vindece.
Exclus absolut tot ce înseamnă oțet, lamai, usturoi, citrice, prăjeli, acidulate. Ultima masala 20.00... După are absolut nimic și la culcare un antiacid de supt..
Dacă e frica de cancer.. Trebuie sa știți ca tumorile cresc pe lapte și dulce... Care se Exclud și ele
0
11-07-2020, ora 20:12
Irina86
Nu este medic/terapeut
Irina86
Multumesc mult dmn doctor...
Am invatat si eu medicina insa nu lucrez in domeniu...cind stii prea multe iti faci multe aluzii
Va doresc multa sanatate si paza buna de la Dumnezeu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •